TÜRKİYE TRAFİK GÜVENLİĞİ UYGULAMASI

Türkiye genelinde ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının beraber gerçekleştirdiği "Türkiye Trafik Güvenliği Uygulaması"nda yaklaşık 170 bin araç ve sürücü kontrol edildi.

TÜRKİYE TRAFİK GÜVENLİĞİ UYGULAMASI
banner3

Türkiye genelinde ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı bin 797 ekipte görevli 3 bin 933 personelin katılımıyla bin 611 noktada "Türkiye Trafik Güvenliği Uygulaması" yapılıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla trafik kazalarının en aza indirilmesi, sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması ve denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerinde yakalanma riski duygusunun artırılması amacıyla, 81 ilde eş zamanlı olarak "polis ve jandarma iş birliğinde" ülke çapında ilk kez trafik denetimleri başlatıldı.

Uygulamaya 2 bin 405 emniyet, bin 528 Jandarma, toplamda 3 bin 933 personel katılıyor.

Şehir giriş ve çıkışları ile şehir merkezlerinde önceden tespit edilen bin 611 kontrol noktasında kişi ve araçlar üzerinde ehliyet ve ruhsat kontrolü ile plaka sorgulaması yapılıyor. 

Üç aşamalı olarak planlanan denetimlerin ilk aşaması bugün 10.00-12.00, ikincisi 15.00-17.00 saatleri arasında yapıldı. Uygulamanın üçüncü aşaması ise saat 21.00'de başladı. 

Uygulamanın üçüncü aşaması devam ederken, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Daire Başkan Vekili Yarbay Mete Özcan ve daire başkanları, uygulamaları Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon Merkezinden canlı bağlantılarla anlık takip etti. 

Koordinasyon Merkezinde, Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Samsun, İzmir ve İstanbul'daki denetim noktalarıyla bağlantı kuruldu.

Akdeniz, uygulamadaki amaçlarının sürücülere ceza vermek değil onları bilinçlendirmek, sürücü hatalarından kaynaklı kazalara karşı tedbir almak olduğunu vurguladı.

Yaklaşık 170 bin araç ve sürücü kontrol edildi

Türkiye genelinde ilk kez Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının beraber gerçekleştirdiği "Türkiye Trafik Güvenliği Uygulaması"nda yaklaşık 170 bin araç ve sürücü kontrol edildi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından eş zamanlı olarak 81 ilde "Türkiye Güvenli Trafik Denetimi" gerçekleştirildi.

İlk aşaması dün 10.00-12.00, ikinci aşaması 15.00-17.00 saatlerinde yapılan denetimlerin üçüncü ve son aşaması 21.00'de başlayıp 23.00'te tamamlandı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz ve Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Daire Başkan Vekili Yarbay Mete Özcan'ın Emniyet Genel Müdürlüğü Koordinasyon Merkezi'nden canlı olarak takip ettiği bin 611 kontrol noktasındaki uygulamaya bin 797 ekipte görevli 3 bin 933 personel katıldı.

Uygulamada, 169 bin 853 araç ve sürücü kontrol edildi. İhlali tespit edilen 22 bin 907 sürücüye cezai işlem uygulandı ve eksikliği görülen 5 bin 806 araç trafikten men edildi.

Ceza uygulanan ihlallerin bin 94'ü standart dışı plaka, bin 234'ü sürücü belgesiz ve 5 bin 477'si geçerli fenni muayenesi olmayan araç kullanmak, 5 bin 236'sı emniyet kemeri/kask kullanmamak, bin 656'sı araç zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak olduğu bildirildi.

Koordinasyon merkezinden canlı bağlantı kurulan araç sürücüleri denetimlerle ilgili memnuniyetlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2017, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER