Türkiye İslami Finansta Global Merkez Olacak

Mohamed Damak, “Büyüyen Türkiye'de İslami bankacılığa alaka son zamanda artıyor. Türkiye, bilhassa kendi bölgesindeki ihraçlarda öne çıkacak” diye konuştu

Türkiye İslami Finansta Global Merkez Olacak
banner3

Son senelerde global ölçekte hızla gelişen İslami finans sisteminde Türkiye'nin de büyük oyuncu olması bekleniyor. Beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) İslami Finans Direktörü ve Küresel Başkanı Mohamed Damak, global sukuk ihracının 2015'te takriben 115 milyar dolar düzeyinde olmasını öngördüklerini, Türkiye'nin global sukuk ihracındaki hissesinin ise yüzde 3 olduğunu belirtti. Damak, “Türkiye bu alanda büyüyor. Son senelerde yalnızca devletin değil, bu arada finansal kuruluşların da sukuk ihracı yaptığını gördük. İlerleyen vakitte Türkiye'de bir takım şirketlerin de yatırımcı tabanını genişletmek emeliyle sukuk piyasasına müracaat ettiğini görebiliriz. Türkiye'de katılım bankacılığının hissesi yüzde 5. Ancak İslami bankacılığa olan alaka de artıyor. Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın katılım bankaları kurması bekleniyor. Bu teşebbüsler Türkiye'de İslami bankacılığı güçlendirilebilir. Türkiye'nin ekonomik büyümesi pozitif. Ekonomik büyümenin finansmanında İslami finansman enstrümanları da bitirici alternatif olarak kullanılabilir.” Dubai'nin bölgede sukuk ihracı ile ilgili ehemmiyetli bir yer edindiğini belirten Damak; Türkiye'nin, bölgesinde TL cinsinden tahvil ihraçlarında lider olabileceğini kaydetti.

S&P'nin ocak ayındaki araştırmasına göre, geçen sene gerçekleşen tahvil ihracında yüzde 57'lik hisseye sahip Malezya'yı, yüzde 10'luk payla Suudi Arabistan ve yüzde 5 ile Birleşik Arap Buyruklukları izlemişti. Sukuk ihraçlarında geçen sene Endonezya yüzde 4, Türkiye yüzde 3, Katar yüzde 3, Bahreyn yüzde 2 hisseye sahip olmuştu.

RAKAMLARLA İSLAMİ FİNANS

- Dünyada 75 ülkede 700 İslami finans kuruluşu faaliyet gösteriyor, bunların toplam aktif büyüklüğü 2 trilyon doları buluyor. 2020 yılında 6.5 trilyon dolara erişmesi bekleniyor.

- Türkiye'de katılım bankalarının aktif büyüklüğü 81.5 milyar TL'lik bir büyüklüğe erişti. Bugüne kadar reel sektöre kullandırdıkları kaynak, 60 milyar TL'yi buluyor.

- Türkiye'de katılım bankalarının finans sektörü içindeki hissesi yüzde 5 düzeyinde. 2023'te bunun yüzde 15 olması bekleniyor. Böylelikle Türkiye'nin küresel arenada da üst sıralara yükseleceği öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER