Türk Bilim Adamına 4. Uluslar Arası Ödül

Sakaryalı Bilim adamından “iktidarsızlık” sorununa yönelik kök hücreli çözüm getiren çalışmalarına ABD ve Avrupa’dan ödül yağdı. Çalışma sonrasında Dünya bilim adamları Türkiye’deki yöntemi kliniklere taşıma hazırlığına başladı

Türk Bilim Adamına 4. Uluslar Arası Ödül
banner3

Sağlık Bakanlığı Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği, Türkiye’ye Uluslararası 4 ödül getiren “kök hücre” çalışmasıyla erkeklerdeki sertleşme sorununu ortadan kaldıracak. Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Ahmet Gökçe,  ABD’deki Tulane Üniversitesi işbirliği ile yapılan ve 2 yıl süren kök hücre çalışmasında prostat kanseri nedeniyle yapılan radikal ameliyatlar sonucunda erkeklerde baş gösteren sertleşme sorununa çözüm aradıklarını belirterek çalışmanın zamanla genişletildiğini ve sonuçların umut verici olduğunu söyledi.

DÜNYA’DA İLK UYGULAMA

Çeşitli nedenlerle erkeklerin sertleşme problemi yaşadığına dikkat çeken Ahmet Gökçe, penis sertliğinin sağlanamaması veya devam ettirilememesi sorunuyla ilgili de müjde verdi. Gökçe “Ameliyat dışında kesin tedavi edici bir yöntemin geliştirilemediği Peyronie hastalığında da Dünya’da ilk defa hem kök hücre tedavisi hem de genetik tedaviyi aynı anda kullandık ve sonuçlar olumlu çıktı. Bu çalışmalarımız ve deneylerimiz bundan sonra yapılacak klinik çalışmalar açısından yeni bir dönemi başlatacaktır.” dedi.

PRESTİJLİ 4 BİLİM ÖDÜLÜ TÜRKİYE’YE

ABD ve Avrupa’da düzenlenen prestijli bilimsel toplantılarda en iyi araştırma ödüllerine layık görülen Doçent Dr. Gökçe’ye ilk olarak Kuzey Amerika Seksüel Tıp Derneği (Sexual Medicine Society of North America-SMSNA) tarafından 21-24 Kasım 2013’te düzenlenen bilimsel toplantıda 2 ayrı çalışmaya 2 ödül birden layık görüldü. Daha sonra Avrupa’da alanında en büyük organizasyon olan Avrupa Seksüel Tıp Derneği’nin (European Society for Sexual Medicine-ESSM) Şubat 2014’te düzenlediği bilimsel toplantıda en iyi araştırma ödülüne layık görüldü.

Son olarak Üroloji alanında Avrupa’daki en büyük organizasyon olan Avrupa Üroloji Derneği’nin (European Association of Urology-EAU) 20-24 Mart 2015’te İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirdiği kongrede sertleşme sorunu ile ilgili yenilikler ve gelecekteki tedaviler konusunda yine en iyi araştırma ödülüne layık görüldü.

“ÜLKEM ADINA ONUR DUYDUM”

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde çok önemli çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Ahmet Gökçe, “Bu ödüllerle ülkem ve Sakarya’m adına onur duydum. Yapacağımız yeni çalışmalar için bizlere enerji verdi. Sağlık Bakanlığı’mızın, Genel Sekreterliğimizin ve Üniversitemizin uyumu ve de desteğiyle Sakarya’da büyük çalışmalar hayata geçiyor. Üroloji Kliniğimizde erkek cinsel sağlığı ve erkek kısırlığı tedavisi ile ilgili olarak çok ciddi bir boşluğu dolduruyoruz. Erkek kısırlığı ile ilgili mikro cerrahi yöntemle çok sayıda ameliyat gerçekleştirdik. Simdi daha fazla çalışıp hastaların dertlerine deva olabilecek tedavileri araştırma zamanı” şeklinde konuştu.

Ahmet Gökçe’nin ödül alan çalışmalarıyla ilgili Dünya’da klinik çalışmalara ağırlık verilmesi bekleniliyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER