Tüpraş'a Müdahil Olacağım

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün TÜPRAŞ ile ilgili açıklanan belgeler üzerine yaptığı açıklamada, açılan davaya avukat olarak müdahil olacağını söyledi.

Tüpraş'a Müdahil Olacağım
banner3

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün TÜPRAŞ ile ilgili açıklanan belgeler üzerine yaptığı açıklamada, açılan davaya avukat olarak müdahil olacağını söyledi.

Tahsis yok

Üstün basın kuruluşlarında yer alan belgelerin kendilerinde de olduğunu belirterek,”Bir ara TÜPRAŞ için şunu dediler: ‘Efendim bunların su alma yetkisi vardır .’ ‘Çıkarın’ dedik bulamadılar. ‘Özelleştirme belgesinde var’ dediler. Oraya ulaşamayacağımızı sandılar. ‘Böyle bir hüküm yok’ dedik. Sona ‘Aaa biz yanlış söylemişiz’ dediler. ‘1950’li yıllarda bir bakanlar kurulu kararı var.‘ dediler. Biz onu da araştırdık öyle bir şeyde çıkmadı. ‘DSİ tahsis etti’ dediler. Yok, ‘Maliye Bakanlığı tahsis etti’ dediler oda yok.” dedi.

Parası ödenmeli

Üstün,” Yasal bir tahsis yok! Velev ki,Yasal bir tahsis olduğunu dahi söylesek, bizim vatandaşımız göldeki suyu kullandığı için para ödüyorsa, neden TÜPRAŞ ödemiyor? Bizim Toyota fabrikası aldığı suyun parasını ödüyorsa neden TÜPRAŞ parasını vermiyor? Benim 70 yaşındaki Ayşe Teyzem kullandığı suyun parasını ödüyorsa onlarda ödeyecek.

Sayıştay’a çağrı

Milletvekili Üstün her konuda devreye giren Sayıştay’ın Tüpraş konusunda da devreye girmesi gerektiğini ifade ederek,”Kanunsuz bir iş yapılıyor. Buna göz yumanlarda kamu zararına bir iş yapıyor. Bunu durdursunlar. Ben bir milletvekili olarak söylüyorum.10 yılda yaklaşık 600 Milyon Tl kamu zararı var.Sayıştay bu duruma el atsın,incelesin.”

Üstün:  70 yaşındaki Ayşe Teyze Suyun parasını ödüyorsa

“Bu iş karakolda biter demiştim”

Ayhan Sefer Üstün geçtiğimiz aylarda bu konuda açıklamalarda bulunduğunu da ifade ederek”Maalesef Tüpraş kafasına göre Sapanca gölünden su çekiyor.Bu konuda çalışmalarımız devem ediyor,Su tahsis izni veren bir kurum yok.Halk arasında bir deyim vardır,bu işin sonu karakolda biter diye .Burada da durum onu gösteriyor.”demiştim..Aynen bu dediklerim oluyor.

“Müdahil olacağım”

TÜPRAŞ’IN  Kocaeli’de bulunmasından ötürü yasal yetkinin de Kocaeli’de olduğunu ifade eden Üstün,”Yerelde Kocaeli tarafından bu su alındığı için Kocaeli tarafından bir çalışma olması gerekir.Bu konuda uzunca süredir girişimlerim var..SASKİ TÜPRAŞ’ ın su kullanımı  ile ilgili suç duyurusunda bulundu.Kocaeli’de savcılık takipsizlik kararı verdi.Sonrasında biz Sakarya Ağır Ceza mahkemesinde karara itiraz ettik..Şu anda savcılık soruşturmasında.Artık bu iş mahkemede çözülecek.Ve ilk defa açıklıyorum,ben bir avukat olarak TÜPRAŞ davasında müdahil olacağım.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER