TÜBİTAK 1.'si Proje Sakaryalı Firmalardan Destek Bekliyor

TUBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 8-10 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşen Temel Kategoriler Sergisi’nde birincilik ödülüne layık görülen “Yöresel Ürünümüz Olan Bal kabağının Çikolata Yapımında Kullanılması ile Çikolatanın Yararlı Hale Getirilmesi ve Tüketiminin Artırılması” projesinin sahibi Sakaryalı İşaret Dili Eğitmeni Melike Çatak, projesini MedyaRota’ya anlattı.

TÜBİTAK 1.'si Proje Sakaryalı Firmalardan Destek Bekliyor
banner3

Birincilik ödülü kazanan projede seri üretime geçilmesi halinde hem sağlıklı çikolata tüketileceğini, hem de ekonomik olarak getirisinin çikolata üreten firmalara daha fazla olabileceğini belirten Çatak, bu konuda Sakaryalı kurum ve firmalardan destek istediğini ifade etti.

Bal kabağıyla çikolatanın buluşması

Söz konusu proje ile ilgili çalışmalara 2015 yılında başlayıp bu zamana kadar geliştirdiğini belirten Melike Çatak, Sakarya'da bal kabağının meşhur olduğunu ve bu sebzenin sadece tatlı yapılarak kısıtlı olmaması gerektiğinin altını çizerek ''Çikolatanın sevildiğini biliyoruz. Bal kabağıyla çikolatayı nasıl farklı bir ürün haline getirebiliriz, bunu düşündük. Bunun sonucunda bu ürünümüz ortaya çıktı. Faydalı besin olan kabağı birçok insanın sevmediğini biliyoruz. Yaptığımız bu ürünle tüketmelerine yardımcı olmak istedik'' dedi.

Hem faydalı hem lezzetli

Çatak, projenin çalışmalarına ilk olarak Sakarya Üniversitesi’nin bir laboratuvarında başladıklarını ifade ederek ''Kakao tozu, bal kabağını kurutup, un haline getirdikten sonra çikolatanın ham maddesi olarak kullandık. Kakao tozu, kabak tozu, kakaodan oluşan bir ürün meydana getirdik. Çikolatanın içine dışardan bir ürün kattığınızda bir şeyleri eksiltmek gerekir. Biz de ürünü yaparken kakao tozundan ve şekerden eksilttik. Ürünümüz hem faydalı hem de lezzetli'' diye konuştu.

“Gelsinler beraber üretelim”

Projenin seri üretime geçmesi için işbirliğine hazır olduğunu vurgulayan Melike Çatak, “Şehrimizde onlarca büyük firma var. Gelsinler ürünü beraber üretelim. Bu projenin tüm masraflarını ben bir şekilde kendim karşılamaya çalıştım bu zamana kadar. Evde sadece numune yapabildim. İnsanlara pazarlayacak boyuta getiremedim. Üretimiydi, ambalajıydı, satışıydı, pazarlamasıydı bunları benim tek başıma yapmam mümkün değildi. Bu konuda Sakarya'dan destek bekliyorum. Projemi beraber üretebilecek ya da bir çikolata üreticisi firmayla birlikte, kabak kurutma aşaması için birkaç cihaz alıp, bu ürünü üretebiliriz. Hem şekerli çikolatadan çok daha sağlıklı hem de ekonomik olarak getirisi daha fazla. Bunların hepsinin raporu bende mevcut” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Serüveni

Projesinin TÜBİTAK’ta aldığı ödülle ilgili de konuşan Melike Çatak şunları söyledi; Türkiye'de 81 ilimizi 7 bölgeye ayırdı TÜBİTAK. Ben İzmir Bölgesi'nde yarıştım. Orada 1. oldum. Bunun bir de Türkiye ayağı var. Yani asıl yarışma 12-14 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara'da Beytepe Kongre Merkezi'nde düzenlenip, 15 Kasım 2018 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlık Binası'nda  son bulacak. Hedefim oradan da 1.olarak Sakarya'ya dönmek.

 

HABER: FATMA DURU

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER