TAŞERON İŞÇİDE KADRODAN SONRA ŞİMDİ DE KATSAYI BİLİNMEZİ!

AK Partinin seçim beyannamesindeki vaatlerden asgari ücret ve taşeron işçilere kadro gündemdeki yerini koruyor.

TAŞERON İŞÇİDE KADRODAN SONRA ŞİMDİ DE KATSAYI BİLİNMEZİ!
banner3

Son olarak Ocak ayı itibarı ile asgari ücretin 1300 TL’ye çıkartılıyor olması gözleri taşeron işçilerin maaşlarına çevirdi.

Kamu da çalışan taşeron işçiler kadro beklentileri karşılanana asgari ücrete gelen fark ile birlikte alacakları ücreti merak ediyorlar.

Bilindiği üzere Kamu da çalışan taşeron şirketlere bağlı işçiler asgari ücrete oranla maaş alıyorlar. Lise, 2 yıllık yüksel okul ve üniversite mezunları ayrı ayrı oranlar baz alınarak maaşları hesaplanıyordu. Bu durumdaki işçiler ilk zamlı maaşlarını Ocak ayı sonu ve Şubat ayı başında alacaklar.

Öte yandan bazı kurumların maaş katsayı farkı ile oynama yapmak üzere çalışmalar yaptıkları yönünde duyumların olması bu konumda olan taşeron işçilerini rahatsız etti.

Bu konudaki tereddütlerini gündeme getiren işçiler “Bizler asgari ücret üzerinden kişisel durumuza göre yüzdelik dilimlerimize göre hesaplanarak maaşlarımızı alıyorduk. Şimdi yine aynı oranlarımızın üzerinden gelen farkın maaşımıza yansıtılmasını istiyoruz.” dediler.

 

TAŞERONA KADRODAKİ MUAMMA SÜRÜYOR!

Asgari ücretin artması sonrasında maaş katsayı farkının aynen hesaplanmasını isteyen Taşeron işçiler ayrıca kadro meselesinde somut bir bilgiye ulaşamamaktan dolayı sıkıntıdalar.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ‘kamuda çalışan ve asıl işi yapan taşeron İşçileri kadroya alacağız açıklamasından sonra hala kimlerin asıl işçi kimlerin ise yardımcı işçi olduğu konusundaki belirsizliğin devam ettiği ifade eden Taşeron işçiler “Başbakanımız Taşeron işçiye kadro vereceğini müjdelediğinde hepimiz sevindik. Ama geçen sürede bu konu hala netleşmedi. Kurumlarda herkes birbirine benzer işler yapmasına rağmen kimin asıl işi kimin ise yardımcı işi yaptığı konusunda kimsenin bir fikri yok. Bu işin en iyi yolu bazı sınıflandırmaların bir an önce yapılarak bu beklentimizin de karşılık bulması.” şeklinde düşünceleri ilettiler.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER