banner28

TANK PALET’TE SADECE ALTAY ÜRETİM KISMI BMC’NİN

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Sakarya ve Ülke gündemini epeyce meşgul eden Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine kararında yeni bir gelişme olduğu iddia edildi.

TANK PALET’TE SADECE ALTAY ÜRETİM KISMI BMC’NİN
banner3

Aralık ayında Tank Palet fabrikasının BMC’ye 25 yıllığına kiralanacağına dair yapılan açıklamalar sonrası Ülke gündemine oturmuştu. 

Türk Harb- iş sendikasının öncülüğünde yapılacak kiralamaya tepki mitingleri düzenlemiş konu uzun zaman kamuoyu gündemini meşgul etmişti. 

Yaşanan süreçte Türk Harb-İş Sendikası fabrikanın milli güvenlik açısından önemli olduğuna dikkat çekerek konuyu yargıya da taşımıştı. Kiralamanın yargıya taşınmasının ardından Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirmesiyle ilgili yeni bir gelişme oldu.

ASFAT DEVREYE GİRİYOR

Aydınlık Gazetesinde çıkan habere göre;

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinde hükümet olumlu bir adım atmaya hazırlanıyor. Daha önce fabrikanın tamamı 25 yıllığına BMC’ye devredilecekken şimdi fabrikanın sadece Altay Tankı’nın üretileceği kısmının kiraya verileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da imzalayarak onayladığı öğrenilen karara göre; tüm işlemler Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Asfat Şirketi üzerinden yapılacak. Özelleştirme tam anlamıyla olsaydı tüm işlemler BMC üzerinden yürüyecek ve işçi MSB’den çıkacaktı. Ancak şimdi Asfat devreye girecek ve BMC kiracı olacak. Böylece işçiler MSB bünyesinde kalmaya devam edecek. Önceki planda BMC’ye tüm fabrikayı 25 yıllığına kiralama hakkı veriliyordu, şimdi sadece Altay Tankı’nın üretileceği kısmı kiralayabileceği ifade edildi.

‘HİZMET ALIMI KARŞILIĞINDA ÖDENECEK’

Altay Tankı’nın üretimi sırasında da üretimi BMC’ye Asfat’ın yaptıracağı, BMC’nin faturayı MSB’ye keseceği, MSB’nin de Asfat üzerinden “hizmet alımı” karşılığı parayı, ihaleyi alan şirkete ödeyeceği öğrenildi. Öte yandan BMC’nin MSB’nin Tank Palet Fabrikası’ndaki işçiler dışında ilave çalışan getirebileceği belirtildi. Bu durumda işçilerin çalışmalarına göre ayrı ayrı maliyet hesapları yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER