TANK PALET’İN ASFAT’A DEVRİ 21 AĞUSTOS’DA

Tank Palet fabrikası TSK’dan ASFAT’A geçiyor. Özelleştirilmesi konuşulan fabrikanın 21 Ağustos itibarı ile yine Askeriyenin elinde bulunan “Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş” ye devri yapılacak.

TANK PALET’İN ASFAT’A DEVRİ 21 AĞUSTOS’DA
banner3

Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası ASFAT AŞ’ye devrediliyor. Katar ortaklı BMC’ye devredileceği ifade edilen fabrikanın TSK bünyesinden yine TSK’nın elinde bulunan ve anonim şirkete devir süreci 21 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Halen Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) bünyesinde TSK'ya hizmet veren askeri fabrikanın 21 Ağustos'ta ASFAT AŞ'ye (Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.) resmen devredileceği öğrenildi. Devri üstlenen ASFAT'ın fabrikayı Katar ortaklı BMC'ye kiralayacağı ya da doğrudan işletmesini BMC'ye yaptıracağı ifade ediliyor.

KARARDAN VAZGEÇİLDİ

Askeri birlik statüsünde olan ve TSK'nın elindeki tanklar başta olmak üzere tüm paletli silah araç ve gereçlerinin onarımının yapıldığı, Fırtına Obüsleri'nin üretildiği Tank Palet Fabrikası, Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan bir kararla özelleştirileceği ifade edilmiş ancak daha sonra ise fabrikanın MSB bünyesinde kurulan bir kamu şirketi olan ASFAT AŞ'ye devredileceği öğrenilmişti.

MAAŞLARI ASFAT ÖDÜYOR

Tank Palet Fabrikası'nın ASFAT AŞ'ye devrine yönelik resmi işlemler 21 Aralık Çarşamba günü tamamlanacak. Böylece fabrikada çalışan işçilerin tamamı MSB kadrosundan çıkıp ASFAT kadrosuna geçecek. İşçilerin maaşları da artık 14 Eylül'den itibaren ASFAT tarafından ödenmeye başlayacak.

Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi yönündeki kararın Resmi Gazete'de yayımlanması üzerine fabrikada çalışan 605 işçi MSB'ye bağlı diğer fabrikalarda çalışma talebiyle tayin başvurusunda bulunmuştu. Ancak özelleştirmeden vazgeçilip ASFAT formülünün devreye alınmasıyla tayin konusunda ısrar eden işçi sayısı 180'e düştü. Tayin isteyen bu 180 işçiden 160'ının tayin talepleri kabul edilip istenilen illere gönderildi. Tank motoru ustası oldukları belirtilen 20 işçinin tayin talebi ise kabul edilmedi. Tankların güç grubunun onarımını yapan bu işçilerin yerine şimdilik usta bulunamayacağı gerekçesiyle tayin taleplerinin geri çevrildiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER