T625 İLK KEZ UÇTU

Türkiye’nin tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği “genel maksat” helikopteri T625 dün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 2021 yılında seri üretime geçecek olan helikopter VIP taşıma, kargo, hava ambulans, arama kurtarma gibi birçok görevde kullanılacak.

T625 İLK KEZ UÇTU
banner3

Türkiye'deki enel maksat helikopter ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk özgün helikopteri T625 dün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda tasarım ve üretimi tamamen Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli helikopter, 12 yolcu kapasiteli olacak.

2021’DE SERİ ÜRETİME GEÇECEK

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek. En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri 2021 yılından itibaren seri üretime geçecek.

SHGM UÇUŞ İZNİ VERDİ

Öte yandan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), T625 Genel Maksat Helikopteri'ne yönelik denetlemelerin sonuçlanmasıyla TC-HLP kuyruk numaralı ilk prototip helikopter için "deneysel amaçlı özel uçuş izni" verdi. TUSAŞ, söz konusu izinle özgün tasarıma dayalı geliştirmekte olduğu helikopter için uçuş testlerinin en önemli aşamalarından biri olan "havada asılı kalma (hover)" uçuşunu gerçekleştirdi. Testler, SHGM koordine ve izni diğer uçuş zarf noktalarını da kapsayacak şekilde adım adım sürdürülecek.

  • Helikopterin sertifikasyon gereksinimleri için büyük helikopterlerin tasarım ve üretiminde referans olarak kullanılan CS-29 baz alındı. CS-29 kapsamında TUSAŞ’ın 1956 emniyet gereksinime uyum göstermesi ve 100’ün üzerinde helikopter ve sistem seviyesi testi başarıyla icra etmesi gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER