SURİYELİ SIĞINMACI 'GİTMEK İSTEMİYORUM'

Suriye’deki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan aslen Kayserili olan Leyla Bekir’in tek isteği, zaten gönül ve kan bağı bulunan ülkemizde kalıcı olabilmek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmek...

SURİYELİ SIĞINMACI 'GİTMEK İSTEMİYORUM'
banner3

ASLEN KAYSERİLİ AİLE
Leyla Bekir, bundan 4 yıl öncesine kadar ailesi ve akrabalarıyla birlikte yaşadığı Suriye-İsral sınırındaki Golan Ayneşe Köyü’nde mutlu bir hayat yaşıyormuş. Yaşadığı köy ve civar köyün tamamının Türk köyleri olduğunu söyleyen 33 yaşındaki Leyla Bekir, “Biz aslen Kayseriliyiz, Kayseri Yörük’lerindeniz. Suriye ile İsrail sınırındaki Golan tepeler bölgesinde ailemiz, akrabalarımızla birlikte yaşıyorduk, ta ki iç savaş çıkana kadar. İç savaş çıktığında Esed’in askerleri insanlar öldürmeye başladı, evlere gelip muhalif dediklerini alıp gidiyorlardı” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE’YE SIĞINDILAR
Yaşanan iç savaşta insanların bir taraf tutmak zorunda kaldığını, kendi, ailesi ve akrabalarının halktan yana olarak, muhalifleri desteklediklerini söyleyen Leyla Bekir, “Her Cuma sokaklarda Esed karşıtı eylemler oluyordu, her Cuma bu eylemlere katıldık, evden çıkarken ‘Allah’ım ya Şehit olalım ya da evimize geri dönelim ama Esad’ın eline düşmeyelim’ diye dua ediyorduk. Ölebilirdik ama ölümden korkmuyorduk. Ancak durum bizler için daha da güçleşince 2012 yılının Şubat ayında eşim, 2 çocuğum ve 100 kadar akrabamızla, Lazkiye’den Türkiye’ye sığındık” dedi.
‘GİTMEK İSTEMİYORUZ’
Türkiye’deki akrabalarının yanında bir süre kaldıktan sonra önce Osmaniye, sonra İstanbul, en son olarak da Sakarya’ya geldiklerini söyleyen Leyla Bekir, “Biz Yörük’üz, annem bile Suriye’de yaşamamıza rağmen Arapça bilmiyordu, evde ailece Türkçe konuşuluyordu. Köyümüzde Türk kültürüyle, Türk adetleriyle, Türk yemekleriyle yaşıyorduk, düğünlerde Türk bayrağı asıyor, halaylarımızda bile Türk gibi oynuyorduk. Dedelerimiz Osmanlı zamanında Kayseri’den Suriye’ye gitmiş ama artık Suriye’ye dönmek istemiyoruz. Çocuklarımız da gitmek istemiyor” diye konuştu.
‘HAYALLER KURUYOR’
“Çocuklarımın okuması-yazması Türkçe” diyen Leyla Bekir, “Çocuklarım Arapça’yı unutmak üzere, konuşurken Türkçe’yi tercih ediyorlar, kendilerini Arapça ifade edemiyorlar. 5 aydır Sakarya’dayız, ben SAKVA’da Arap sığınmacılar için gönüllü tercümanlık yapıyorum. Büyük kızım burada 5’nci sınıfta okuyor, burada hayaller kuruyor, Türkiye’yle ilgili hayaller kuruyor. Tek isteğimiz asıl vatanımız olan Türkiye’de kalabilmek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, gönül bağımız, kan bağımız olan Türkiye’de kalıcı olabilmek, hayatımıza yeniden başlamak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER