banner28

ŞÖNİM HIZLI BAŞLADI

Ocak ayı başında Sosyal Hizmet Merkezi yeni yerine taşınmasının ardından boşalan bina da faaliyete başlayan ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) çalışmalara hızlandırdı.

ŞÖNİM HIZLI BAŞLADI
banner3

AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI İSTİŞARE TOPLANTISI

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmete açılan ve Kısa Adı ŞÖNİM Olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi İl Jandarma Komutanlığı personeline yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Sakarya il merkezinde hizmete açılan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi aracılığıyla sunulan hizmetleri tanıtmak ve bu alanda birlikte yürütülecek çalışmalar hakkında istişare etmek amacıyla İl Jandarma Komutanlığı toplantı salonunda konuya ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde kadına yönelik şiddet alanında görev yapan ŞÖNİM Müdürü Yadigar Ekerbiçer tarafından ŞÖNİM aracılığıyla şiddet alanında sunulan ve kolluk kuvvetleriyle birlikte hareket edilen konular hakkında sunum yapılarak 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamındaki önleyici ve koruyucu tedbirlere ilişkin bilgi verildi.
Toplantıda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu konuşmasında şu sözlere yer verdi :

Ortak Yürütülecek Çalışmalar Hakkında İstişare Etmek Önemlidir

“ Toplum içinde yaşanan aile içi şiddet olaylarında, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, sağlık, emniyet ve kolluk birimleri birlikte hareket edeceğimizden, bugün burada ortak yürütülecek çalışmalar hakkında istişare etmek önemlidir, bu yüzden bir araya gelmek istedik. “

Şiddete Karşı Farkındalığı Artırmak İstiyoruz

“Salt verilecek hizmetleri konuşmak değil, diğer yandan da şiddetin her türüne karşı olduğumuzun altını çizerek, konuya ilişkin genel algıyı yükseltmek ve farkındalığı artırmak istiyoruz. İl Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmete açılan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, gerek önleyici gerekse koruyucu çalışmalar ile toplum içinde yaşanan şiddet olaylarında vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. “

Gayretimiz Vaka Meydana Gelmeden Önce Önlemektir

“ŞÖNİM’de sağlık, hukuk, güvenlik gibi alanlarda sadece danışmanlık değil, gerekirse barınma ve can güvenliği riski halinde koruma gibi hizmetler ile şiddete karşı hep birlikte mücadele ediyoruz. Hem vaka meydana geldikten sonra yaşanan etkiyi azaltmak, hem de vaka meydana gelmeden önce önleyici nitelikte çalışmalar yapmak, koordinasyon içinde çalıştığımız kurumlar ile ortak gayretimizdir.”
 
Toplantının devamında soru-cevap bölümünde, alanda çalışacak personel bilgilendirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yürütülmeye başlanan Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında ise il genelinde halka yönelik düzenlenen eğitimler devam etmektedir. Aile Eğitim Programı Eğitimcileri kendi uzmanlık alanlarında (Aile İçi iletişim, İktisat, Sağlık, Hukuk, Medya) eğitimler verirken, halkın bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda Şubat ayı içerisinde Aile İçi İletişim, Bilinçli Tüketici Olma, Diksiyon, Beden Dili, Madde Bağımlılığından Korunma gibi alanlarda İl Jandarma Komutanlığı personeline yönelik eğitim programları düzenlenecektir

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER