banner28

“Sizi Arayanın Gerçek Marka Vekili Olup Olmadığını Sorgulayın!”

Marka vekili Nusret Sarı son günlerde bazı firmaları arayarak “artık firmanınız adını kullanamayacaksınız. Bunun için yarın son gün, acilen hesabımıza şu kadar yatırıp patentinizi alın”şeklinde ifadeler ile firma ve kurumları zor durumda bırakmak isteyen kötü niyetli kişiler hakkında uyarılarda bulundu.

“Sizi Arayanın Gerçek Marka Vekili Olup Olmadığını Sorgulayın!”
banner3

Marka vekili Nusret Sarı son günlerde kendilerini Marka Vekili veya Patent Vekili olarak tanıtan yetkisiz bazı kişilerin, başvuru veya tescil sahiplerini telefonla arayarak muhtelif senaryolarla kandırmaya çalıştıklarını söyledi.

Sarı firma ve kurum yetkililerine uyarılarda bulunarak art niyetle ve tamamen aldatmacaya yönelik yapılan bu aramalar karşısında dikkatli olmaya çağırdı.

İşte Nusret Sarı’nın o uyarısı;

“Kamuoyunun Dikkatine,

Son zamanlarda kendilerini Marka Vekili veya Patent Vekili olarak tanıtan yetkisiz kişilerce, başvuru veya tescil sahiplerinin telefonla arandıkları ve muhtelif senaryolarla kandırılmaya çalışıldıkları yönünde bildirimler alınmaktadır.

Benzer şekilde vatandaşlarımıza ve firmalarımıza, Türk Patent ve Marka Kurumundan veya Resmi vekiller aracılığı ile geldiği algısı oluşturan ve çeşitli ücretler talep eden yazılar gönderildiği veya fatura benzeri bildirimler yapıldığı tespit edilmiştir.

Bunun yanında yine tescilli marka sahipleri yine farklı muhtelif senaryolarla almadıkları sektörlerde tescilli markalarının başkaları tarafından tescil edilmeye çalışıldığı vs. gibi korkutma ve endişeye sevk etme gibi panik durumları oluşturarak kendilerine kazanç elde etme konuları sıklıkla duymaktayız.

Bu tür durumlar karşısında vatandaşlarımız ve firmalarımız tarafından;

·Yetkili Kurum tarafından başvuru sahiplerine veya vekillerine gönderilen resmi antetli ve elektronik imzalı yazılar dışında herhangi bir formatta ücret ödeme bildirimi veya talebi yapılmamaktadır. Bu nedenle tarafınıza ulaşan yazı veya bildirimlerin nereden geldiği hususunda tereddüt oluşması halinde belirtilen banka hesap numaralarına talep edilen ücretin ödenmemesi ve ihtiyaç halinde resmi vekilinizi veya Yetkili Kurumu ile temasa geçilmesi

·Kendilerini Marka Vekili veya Patent Vekili olarak tanıtan kişilerin Marka veya Patent Vekili olup olmadıklarının aşağıda yer alan bağlantıdan araştırılıp teyit edilmesi

·Yapılan araştırma sonucunda ilgili kişilerin Marka Vekili veya Patent Vekili olmadıklarının tespit edilmesi halinde bu kişilerle hiçbir şekilde iletişime geçilmemesi ve iş ilişkisi kurulmaması

·Marka veya Patent Vekili oldukları halde tavır ve davranışları aşağıdaki bağlantıda yer alan Vekillik Meslek Kurallarına aykırılık teşkil edenlerin, konunun Patent ve Marka Vekilleri Disiplin Kurulunda görüşülebilmesi için Kuruma şikayet edilmesi

hususları saygıyla duyurulur.

Patent ve Marka Vekili Sorgulama

Vekillik Meslek Kuralları

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER