Şehit ve gazilerin internet sitesini kapattılar

Bin 500 asker ve polis şehide ilişkin ayrıntılı bilgiler, fotoğraflar ve nerede defnedildiklerinin yer aldığı sehitlervegaziler.gov.tr internet sitesi kapandı.

Şehit ve gazilerin internet sitesini kapattılar
banner3

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan sitenin gerekçe sunulmadan 19 Şubat’ta kapatıldığı ortaya çıktı.

2008 yılında kurulan sitede kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, şehit-gazi, vakıf ve derneklere ilişkin bilgiler de yer alıyordu. Sakaryasehitvegazileri.com sitesi sahibi Erdoğan Erdoğan, sitenin kapatılmasına tepki gösterdi: “Geçen hafta Ankara’dan bir öğretmen bana ulaşarak, 18 Mart Çanakkale Şehitler Haftası programında kullanmak için şehitler sunusu hazırlamak istediğini ve 81 ilden bir şehidin bilgi ve resmine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de resmî olması açısından Bakanlığın şehitler internet sitesine yönlendirmek istedim ancak sitenin 19 Şubat tarihinde kapatıldığını öğrendik. Çok üzüldük. Yakın tarihimizdeki şehitlerimizin ve gazilerimizin yaşatılması için bu sitelerin yayında kalması gerekiyordu. Sitenin oluşmasında bizim de emeğimiz vardı.”

Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde 1980 öncesine ilişkin 114 bin şehidin ayrıntılı bilgilerinin yer aldığını ifade eden Erdoğan, yakın dönemde terörle mücadele ederken şehit düşenlerin burada yer almadığını söyledi. “Bizi arayan çok sayıda şehit yakını sitenin tekrar açılmasını talep ediyor. Şehitlerle, gazilerle ve şanlı bayrağımızla alakalı konularda mücadeleme hukukun içinde arkadaşlarımla sonuna kadar devam edeceğim.” dedi. Bu arada Erdoğan, BİMER’e başvurarak bu sitenin neden kapatıldığını sordu ancak henüz cevap alamadı.

 

Eşim şehit düşmeseydi de burada olmasaydık

-212 gazi ve şehit yakınına dün Devlet Övünç Madalyası verildi. 44 ildeki törenlerden en dikkat çekeni Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta yaşandı. Şırnak’ta geçtiğimiz yıl mayın patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Musa Sonay’ın 5 yaşındaki kızı Öykü İkra’nın gözyaşları, Gaziantep’teki törene katılan herkesi duygulandırdı. Öykü’yü annesi Songül Sonay ile askerler teselli etti. Konuşmaların ardından 4 aileye madalyaları verildi. Kahramanmaraş’ta da duygu dolu anlar yaşandı. Geçen yıl Niğde’de IŞİD militanlarınca şehit edilen Jandarma Astsubay Adil Kozanoğlu’nun 2 yaşındaki kızı Belinay ile 3 yaşındaki kızı Irmak, yürekleri burktu. Şehidin eşi Elif Kozanoğlu gözyaşlarına hakim olamazken, bir yıl önce babalarını kaybeden iki kızını kucağına alıp, “Bu madalyayı kızlarım adına aldım, bundan mutluluk duyuyorum. Keşke burada olmasaydık da eşim yanımızda olsaydı.” diye konuştu. Öte yandan Sakarya Valiliği, şehit ailelerine verilecek övünç madalyası törenini basın mensuplarının takip etmesine izin vermedi. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti, bu duruma tepki gösterdi.

YURT HABERLER SERVİSİ

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER