Sedaş 49 köye elektrik yok dedi!

SEDAŞ: "Şu an itibarıyla Karaçam Geyve'de 4, Geyve Taraklı'da 15, Akyazı Taşyatak Yeniköy'de 2 ve Pamukova’da 9 köy yolunun kapalı olması nedeniyle 49 köyde enerji bulunmamaktadır.

Sedaş 49 köye elektrik yok dedi!
banner3

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (Sedaş), Karaçam-Geyve'de 4, Geyve-Taraklı'da 15, Akyazı-Taşyatak-Yeniköy'de 2 ve Pamukova'da 9 köy yolunun kapalı olması nedeniyle 49 köyde enerji bulunmadığını bildirdi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, 8 günden bu yana şiddetini artırarak devam eden kar yağışı ve soğuk havanın, bölgede yaşam şartlarını zorlaştırıldığı belirtildi.

 Özellikle köylere ve yüksek kesimlerdeki yerleşim birimlerine her türlü ulaşım yolunun kapandığına işaret edilen açıklamada, ulaşım sıkıntısı ve karın arızalara müdahaleyi zorlaştırdığı vurgulandı.

Şu an itibarıyla 193 araç, 173 ekip ve 409 personelin çalışmalara devam ettiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"6 Ocak Salı'dan itibaren bölgeyi yeniden etkisi altına alan soğuk hava dalgası için bölge ve il sorumlularımızla bir araya gelerek, koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantı neticesinde, elektrik dağıtım hizmetlerinin zorlu kış şartlarında aksamadan sürdürülmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için önlemleri artırdık. Bazı bölgelerde ağaç devrilmeleriyle yıkılan direklerin yeniden tesisi için çalışmalar yaptık. Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce'de ekiplerimizi, alarma geçirdik. Arızalara müdahalede kullanılan araç, vinç ve iş ekipmanları artırdık. Sahada görev alacak sorumluların ve ekiplerin 3 vardiya çalışması sırasında izlenecek görev dağılımını en ince ayrıntısına kadar belirledik."

Elektrik arızaları hakkında 4 saatte bir illerdeki afet kriz merkezlerine, valiliklere ve Tedaş kriz merkezine bilgi verildiğine işaret edilen açıklamada, kaymakamlıklar ve belediyelere kapalı köy yollarının açılması konusunda bilgi verildi kaydedildi.

Şehir merkezinde büyük çaplı trafo arızalarından dolayı elektrik kesintisi yaşanmadığı belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

"Arifiye, Serdivan ve Erenler ilçelerinde arızalar için her vardiyada ortalama 59 ekip, 148 personel ve 65 araç çalıştırılarak aynı gün içinde enerji verildi ancak kar ve buz yükünden dolayı alçak gerilim şebekesinde tel kopukları, kısa devre oluşturarak belirli bölgelerde abonelerin enerjilerinin kesilmesine neden oldu. Bu bölgelere de hızla müdahale edilerek tel kopuklarının genel olarak aynı gün giderilmesine çalışıldı.

Yer yer 1 metreye varan karda kesintisiz çalışan ekiplerimizin bütün uğraşlarına karşın, Sakarya'da 428 köyden 1. gün 32, 2. gün 73 köy 5 mahalleye enerji sağlayamadık. Şu an itibarıyla Karaçam-Geyve'de 4, Geyve-Taraklı'da 15, Akyazı-Taşyatak-Yeniköy'de 2 ve Pamukova'da 9 köy yolunun kapalı olması nedeniyle 49 köyde enerji bulunmamaktadır. Ulaşılabilen köylere enerji verilmeye çalışılmaktadır."

Erenler ilçesi-Yeşiltepe Mahallesi, Arifiye ilçesi-Akçay Mahallesi, Serdivan ilçesi-Esentepe Mahallesi'nde TEİAŞ'ın hatlarındaki tel kopmalarından dolayı arıza meydana geldiği ifade edilen açıklamada, TEİAŞ'ın trafo merkezlerinden kaynaklanan kısa süreli arızaların da şebekeyi olumsuz etkileyerek abonelerin enerjisiz kalmasına yol açtığı vurgulandı.

 

Adapazarı Mihatpaşa ve Karaman ile Serdivan İstiklal mahallelerinde kablo patlakları tespit edildiği aktarılan açıklamada, "Şehir merkezinde orta gerilim şebeke arızamız bulunmamaktadır. Tespit edilen alçak gerilim tel kopuklarının onarımı için ekiplerimizce çalışmalar devam etmektedir. Ekiplerimiz hastaneler, sağlık ocakları, emniyet birimleri ile resmi daireler başta olmak üzere tüketicilerimizin bir an önce enerji almasını sağlamak için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir" ifadesine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER