SAVCILIK GEREĞİNİ YAPARAK SORUŞTURMA AÇTI, YA MUZAFFER HOCA ...?

Terör örgütüne destek mahiyetli bildiriye imza atanlar arasında Sakarya Üniversitesinde görevli olan 3 kişiye savcılık soruşturma açtığı öğrenildi.

SAVCILIK GEREĞİNİ YAPARAK SORUŞTURMA AÇTI, YA MUZAFFER HOCA ...?
banner3

Günlerdir kamuoyunda infial meydana getiren 1128 akademisyenini imzaladığı bildiri ile ilgili Sakarya Üniversitenden bir açıklama yapılmadı.

 

Ancak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Üniversite de görevli 3 isim hakkında soruşturma açtığını duyuran Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, 11 Ocak Pazartesi günü internet ortamında yayımlanan bildirinin incelenerek haklarında soruşturma açıldığını belirtti.

 

 

Yapılan incelemede, bin 128 akademisyen tarafından PKK/KCK terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, öven ya da bu yöntemlere başvurmaya teşvik eden nitelikte "Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla basın açıklaması yaptıklarını anımsatan Ercan, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Hala SAÜ'de araştırma görevlisi olarak görev yapan A.K. ve S.T. ile doktora öğrencisi B.H. hakkında Türk Ceza Kanununun 216/1 maddesinde düzenlenen 'Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 301. maddesinde düzenlenen 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama', Terörle Mücadale Kanunun 6/2. maddesinde düzenlenen, 'Terör örgütlerinin, cebir şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını yayınlamak', 7/2. maddesinde düzenlenen 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarını işlediklerinden bahisle Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER