banner28

SASADER Başkanı Tan Açıkladı: Araç Sigortalarında 15 Gün Uygulaması Devam Ediyor!

Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği (SASADER) Başkanı Emre Tan, trafik sigortalarıyla ilgili son günlerde medyada yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek satıştan sonraki 15 günlük sürenin devam ettiğini açıkladı.

SASADER Başkanı Tan Açıkladı: Araç Sigortalarında 15 Gün Uygulaması Devam Ediyor!
banner3

Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emre Tan, trafik sigortalarındaki satıştan sonraki 15 günlük süre ile alakalı açıklamalarda bulundu. Yerel ve ulusal basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve trafik sigortasında vatandaşların araç satışı aldıktan sonraki 15 günlük sürenin aynen devam ettiğini ifade eden Tan, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut ve hazine yetkililerinden bu konuda bilgi edinildiğini aktardı.

Emre Tan, “İkinci el araç satışlarında, satın alınan aracın Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasının ( TRAFİK SİGORTASI) noter satış tarihinden itibaren 15 gün süresince aracın yeni sahibi tarafından kullanılabilmeye devam edecek. Araç satışında eski araç sahibinin trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanımı uygulamasının sona erdiğine yönelik olarak sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Başkan Tan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; Son günlerde sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında aracın eski sahibinin trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanımı uygulamasının kalktığına yönelik hatalı haberlerin çıktığına şahit oluyoruz. Hâlbuki hem Karayolları Trafik kanununda hem de Trafik sigortası uygulama esasları yönetmeliğinde 15 günlük sürenin geçerli olduğuna ilişkin hükümler aynen muhafaza edilmektedir.

Diğer yandan ikinci el araç alan vatandaşlarımız, unutkanlık ya da başka nedenlerle 15 günlük süre içerisinde sigorta yaptırmamaları halinde olası bir kaza durumunda ciddi tazminatlarla karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca kolluk kuvvetlerince yapılan kontroller neticesinde, araç satışı alındıktan sonra sigortanın yaptırılmadığı durumlarda aracınız trafikten men edilir. 15 günlük sürenin sadece kaza sonucu çıkabilecek tazminat talepleri ile alakalı olduğun bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle vatandaşlarımıza araç alımı yapıldığında bir an önce kendi sigorta acentesine müracaat edilerek aracın trafik sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER