SARIBIYIK; 'NİTELİKLİ İNSANLAR YETİŞTİRECEĞİZ'

Sakarya Uygulamalı Bilimler Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık gerçekleştirilecek olan projeleri anlattı. Sarıbıyık; “Sektörün ihtiyacı olan nitelikli insanları yetiştireceğiz” dedi.

SARIBIYIK; 'NİTELİKLİ İNSANLAR YETİŞTİRECEĞİZ'
banner3

SUBÜ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK
SUBÜ’ye en becerikli öğrencileri kazanmak için gerekeni yapacaklarını söyleyen Sarıbıyık, “ÖSYM tercih kılavuzuna şu bölümü bitiren öğrenciye şu firmada iş garanti ibaresini yazdırmak için projelerimiz var. Bunun planlamasını titizlikle yapıyoruz. Böylelikle Anadolu’nun her yerindeki öğrenmeye hevesli öğrenciler için SUBÜ bir cazibe merkezi haline gelecek. Öğrenci gelsin mantığı ile fakülte açmayacağız, iş garantili fakülteler açacağız. Öğrencilerimiz daha mezun olmadan işine yerleşmiş olacak. Sektörün ihtiyacı olan nitelikli insanları yetiştireceğiz” dedi.


“MYO’LARI OSB İÇİNE ALMAK İSTİYORUZ”
MYO’ları Sanayi Bölgelerinin içine almak istediklerini belirten Sarıbıyık, “Bu üniversitenin adı Uygulamalı Bilimler Üniversitesi. Bizim öğrencilerimiz uygulama becerisine sahip olur bir adım önde olacak. Nitelikle insanı sektörle birlikte yetiştireceğiz. 3+1 ve 7+1 sistemiyle zaten OSB’lerin içindeyiz fakat mekan olarak da içinde olmak istiyoruz. Hem öğrenci direk uygulamanın göbeğinde oluyor hem de YÖK, OSB içinde olan okullara öğrenci başı bir ücret ödüyor. Şuan Sakarya’da maalesef hiçbir MYO OSB içinde değil fakat Ferizli’de kurulacak yeni MYO’yu OSB’nin içine kuracağız” ifadelerine yer verdi.


“MYO’LAR KAMBUR OLARAK GÖRÜLÜYOR”
MYO’lara bakış açısını değiştireceğini belirten Sarıbıyık, “Sektör MYO’lar da yetiştirdiğimiz öğrenciler için ‘işimize yaramıyor’ diyordu. Öğrencilerin uygulama becerisinin eksik olduğunu belirtiyorlardı. Biz de uygulama eksikliğini gidermek için 3+1 ve 7+1 sistemini geliştirdik. Nitelikle öğrenci yetiştirmek için önemli bir adım attık. Bu Sakarya için bir ayrıcalıktı. YÖK de bizim sistemimizi diğer üniversitelere tavsiye etti ve çoğu üniversite uygulamaya başladı. MYO’lar kambur olarak görülüyor, kaderine terk edilmiş binaların ve insafına kalmış yöneticilerin olduğu bir kurum haline geliyordu. Biz bu bakışı 3+1 ve 7+1 sistemi ile yıktık. Rektörlüğüm süresinde de kaynaklar MYO ve Fakültelere objektif ve adil biçimde kullanılacak” dedi.


ÜRÜN VE TOHUM GELİŞTİRME
Geyve ve Pamukova’da Tarımsal bir fakülte projeleri olduğunu belirten Sarıbıyık, “Fakülte ve bölüm açarken bölge ihtiyaçlarını ve fırsatları düşüneceğiz. Öğrencilerimizin tezleri ve ar-ge çalışmaları direkt olarak sektöre çözüm üretecek şeyler olmalı. Misal fındığı biz yetiştiriyoruz ama fındığı işleyen İtalyanlar kazanıyor. Bizim fakültemizde fındığı işleyip yine bize kazandıracak ar-ge çalışmaları neden olmasın? Bir tanıdığım veteriner hocamız yurt dışından 4 dolara alınan anaç civciv için Üniversite’de tohum geliştirdi. Şuan o bölgede tohum yerli üretiliyor ve yurt dışından gelen fiyatın 7 kat ucuzuna mal oluyor. Bizim üniversitemiz de böyle ekonomiye katkısı olan projeler üretecek” ifadelerine yer verdi.


“BECERİ ATÖLYELERİ AÇACAĞIZ”
Üniversitenin ana rollerinden bir tanesi de topluma hizmettir diyen Sarıbıyık, “Üniversiteler topluma hizmet etmeli. İlgili bölümlerimizi toplumun faydasına açmayı planlıyoruz. Mesela aşçılık fakültesinde ev hanımlarına özel bir aşçılık kursu ya da makine ile ilgili beceri atölyeleri planlıyoruz. İnsanlar üniversite sayesinde kendi yeteneklerini keşfetmeli. İnsanlar mutlu olacağı bir işe sahip olmalı. Bu projelerimiz zaman içerisinde daha da şekillenecek” dedi.
“NASIL İLİKLERSEN ÖYLE GİDER”
‘Düğmeyi nasıl iliklersen öyle gider. İlk adımın doğru atılması lazım’ diyen Sarıbıyık açıklamalarını, “Şu ana kadar SAÜ bünyesinde 3+1 ve 7+1 başta olmak üzere güzel ve etkili projelere imza attık. SUBÜ bünyesinde de iş garantisini kılavuza sokmak başta olmak üzere üzerinde çalıştığımız birçok proje var. İlk düğmeyi doğru iliklersek gerisi kendiliğinden gelir. Yanlış iliklersek de geri kalan her şey yanlış olur. Önümüzdeki süre içerisinde doğru işlere imza atacağız. Sakarya’dan da ricam bizi desteklesinler. Her zaman proje ve fikirlere açık bir insanım” ifadeleriyle sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER