banner28

SAPANCA İÇİN ‘KÜÇÜK ARABİSTAN’ BENZETMESİ

Sözcü Gazetesi’nden Sibel Gülersöyler’in haberine göre, Temiz havası ve muhteşem manzaralı gölü ile dikkat çeken Sakarya’nın Sapanca ilçesi, özellikle Suudi Arabistan ve Katar'dan gelenlerin ilgisi ile konut fiyatlarında büyük artış yaşanmasına neden oldu. Değeri 1 milyon dolara kadar yükselen villaların en büyük alıcılarından olan Araplar sayesinde, Sapanca’da küçük bir piyasa da oluşmuş durumda. Otoparklardan, tuvaletlere, yiyecek isimlerinden bölgede kurulan halk pazarına kadar her noktada Arapça tabelaların yer aldığı ilçeye çok sayıda firma da günlük turlar düzenliyor.

SAPANCA İÇİN ‘KÜÇÜK ARABİSTAN’ BENZETMESİ
banner3

Son dönemlerde Sapanca’da birbiri ardına yükselen ve değeri 1 milyon dolara kadar yükselen lüks konutlara ‘zengin Araplar’ yerleşmeye başladı. Türkiye’nin yaşam standartları yüksek ve yeşili fazla olan şehri Sakarya'nın her noktasında Arapça konut ilanlarına rastlamak mümkün. Bölgedeki esnaf, yaşanan yoğun ilgiden dolayı mutlu olduklarını söylüyor ve İstanbul'a sadece 2 saat mesafede olan Sapanca Arapların yeni yurdu olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle yaz aylarında ilçenin nüfusunun günlük 5 bine kadar çıktığı öğrenildi.

“ARAPLARIN PAZARLIK ETME HUYU YOK”

Arapların pazarlık etme huyunun olmadığını anlatan emlakçı, bazı Araplar turistlerin, tek seferde 10 plazma TV aldığını bile anlattı. Konuştuğumuz diğer bir esnaf ise, bazı Arapların fındık bahçesi dahi satın aldıklarını, restoran açtıklarını söyledi.

Özellikle Sapanca Göl kenarında pek çok işletme menüsüne kadar Arapça-Türkçe olarak hizmet veriyor. Bölgede kurulan Halk Pazarı'nın yanı sıra, otopark ve tuvalet tabelalarının da Arapça olarak düzenlendiği göze çarpıyor. Göl kıyısını yürüyerek gezmek istemeyen Araplar için sandal turlarının yanı sıra atlı fayton gezileri de düzenliyor.

Arapların papağanlar ile fotoğraf çektirmeyi çok sevdiklerini anlatan bir diğer esnaf da, “Omuzlarına koyarak ailecek fotoğraf çektirmeyi seviyorlar, onlar sayesinde şipşak fotoğrafçılık da ölmüyor” diye konuştu. Bölge esnafınının eleman ilanlarını da Arapça olarak da vermesi dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
PINAR
PINAR - 4 ay Önce

Bir Sakarya lı olarak şahsen bu durumdan çok rahatsızım. Sadece Sapanca değil, tüm Sakarya için... Parasını fazlasıyla verdikleri için, mal sahipleri hemen satıyor. Ama olan doğaya ve yerli halka oluyor. Kültür farklı, insan farklı, anlayış farklı.. İleride çok pişman olunacak bu duruma. Ama iş işten geçmiş olacak.

ayşe öz
ayşe öz - 4 ay Önce

kendi memleketimizde güzelim sapanca da biz değersiziz herşey araplar için esnaf bizim yüzümüze bile bakmıyor o yemyeşil dağlar ne hale geldi rezidanslar yapmaktan

SIRADAKİ HABER