SANIKLAR TEK TEK SAVUNMALARINI YAPTI

Sakarya Adliyesi 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden FETÖ davasında sanık olarak yargılanan şahıslar tek tek kendi savunmalarını yaptı. Sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmezken A.A. isimli tanığın verdiği ifadede, " Hükümet düşsün diye tespih çektirmişler" ifadeleri salonda şok etkisi yarattı.

SANIKLAR TEK TEK SAVUNMALARINI YAPTI
banner3

Sakarya’da 15 Temmuz gecesi FETÖ mensuplarının darbe teşebbüsü ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma sonrasında sanıklar yargılanmaya başlandı. Sakarya Adliyesinde kurulan 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde tek tek duruşması görülen sanıklar hakim karşısına çıkarak savunmalarını yaptı.

“BYLOCK KULLANMADIM”
Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde tek duruşmaları görülen sanıklardan tutuklu yargılanan Ş.Ö. verdiği ifadede, “ByLock tespit tutanağında belirtilen hat benimdir. Fakat indirmedim ve kullanmadım. Kaldı ki kamuoyunda bilindiği üzere ekleme ve çıkarma yapılabildiğinden güvenli değildir. Ayrıca mahkeme kararına dayanmamaktadır. Bu nedenle dosyadan delil olarak çıkarılmasını talep ediyorum. Bank Asya hesabımı ise maaş için açtırdım. Talimatla para yatırmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Savunmaları dinleyen hakim zanlının tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi.
 

HÜKÜMET DÜŞSÜN DİYE TESPİH ÇEKTİRMİŞLER
Kur'an kursu öğreticisi olarak çalışan A.B. ise kendi duruşmasında verdiği savunmasında, “Ben Diyanet'e bağlı Kur'an kursunda hafızlık aldım. 1983 yılından beri Diyanet'e bağlı olarak Kur'an kursu hocası olarak çalışmaktayım. Bir cemaate mensup değilim. Bu konuda son derece hassas davranıyorum. Ben bu terör örgütüne üye değilim. Önceleri cemaat olarak biliyordum. İyi işler yapmış ise diğer cemaatler gibi desteklerdim. Ben bu yapıyla ilgili zekat, fitre toplamadım. Bu iddiaları kabul etmiyorum. Bank Asya konusuna gelince ben bankada bireysel emeklilik diye bir şey vardı açtırdım ve kısa süre sonra kapattırdım zaten” diye konuştu. 
Tanık F.A. ise verdiği ifadede, “Yardımla ilgili söylemlerde 'Peygamber Efendimiz için kurban keseceğiz, öğrencilere yurt yaptıracağız' gibi sözler söyleyerek bize zarf veriyordu. Öğrenci olan hanımlar elden veriyordu bazen. Şu anki Cumhurbaşkanımıza beddua ettirdiğini duymadım” şeklinde konuştu. Bir diğer tanık A.A. ise verdiği ifadede, “Ben sanığı tanıyorum. Ben Kur'an kursuna gitmiştim. Sanık benim hocamdı. 2014 yılı cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bir teyze bana gelerek sanığın hükümet düşmesi için tespih çektirdiğini söyledi. Bu nedenle bir daha derslere gelmeyeceğini belirtti ve gelmedi. Sanığın başka bir eylemine rastlamadım” dedi. Tanıkları dinleyen mahkeme heyeti davayı ileriki bir tarihe erteledi.

“FETÖ İLE İLGİLİ EYLEMİM YOK”
Tutuksuz yargılanan bir diğer sanık R.K. ise verdiği ifadede, “2011 yılından beri Serdivan ilçesindeki bir Kur'an kursunda kurs öğreticisiyim. FETÖ suçlamasıyla ilgili hiçbir eylemim yoktur. Gazete ve dergi üyeliğim yoktur. Hakkımda ifade veren tanıkların ifadeleri doğru değildir. Bank Asya hesabı açtırdım. Eşim başka bir ilde görevliydi. Birbirimize para göndermek için kullandım. Örgüt talimatıyla para yatırmadım. Hesabımı 2016 yılında kapattım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Sanığı dinleyen mahkeme heyeti davayı ileriki bir tarihe erteledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER