Sakarya'da Bir Proje Daha Hayata Geçiyor

Sakarya İl Müftülüğü ve Sakarya İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan ‘Hafızlık Okulu-Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme’ Projesi Protokolü, Sakarya Müftülüğü’nde gerçekleştirilen törenle imzalandı. Serenli ve Kuntoğlu, ‘Hafızlık Okulu’ Projesinin işbirliği protokolüne imza attılar.

Sakarya'da Bir Proje Daha Hayata Geçiyor
banner3

Törende; bu Projenin Türkiye’de hafızlık eğitimiyle ilgili gerçekleştirilen ender projelerden biri olduğunu ifade eden Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, ‘İmam Hatiplilik ruhuna sahip yeni nesillerin bu projeyle Kur’an-ı Kerim’i temiz, duru ve dingin bir kalple okuyup anlayacaklarını ve buna müdrik bir hayat sürmelerinin önünün açılacağını’ belirterek, konuyla bizzat ilgilenen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’na teşekkür etti.

Pilot okul olarak belirlenen Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda uygulanacak Projeye göre; Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, fenni ilimlerle birlikte manevi yönden gelişmiş nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Kur’an-ı Kerim-i ezberlemiş, onun mesajlarını almış yarının yöneticilerini, mimarlarını, mühendislerini, sosyologlarını, eğitimcilerini, fenni ilimlerle birlikte, manevi ilmini almış iki yönü gelişmiş nesiller yetiştirmeyi amaçlayan projede öğrenim görecek öğrenciler sınavla alınacak.

Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda oluşturulacak özel iki sınıfta 50 öğrenciyle başlaması planlanan ‘Hafızlık Okulu - Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi’ için merkez ilçelerde ilkokul 4’üncü sınıfta okuyan erkek öğrencilerden yazılı ve mülakat sınavında başarılı olan ilk 100 öğrenci Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda yaz Kur’an kursunda eğitim görecekler. Bu öğrencilerden ilk 50 arasına girenler, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Adapazarı İmam Hatip Ortaokulu’na nakil yoluyla kayıt olup, eğitimlerine burada devam edecekler.

Öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinin de düşünüldüğü Proje kapsamında ortaokul süresince diğer derslerin yanında Hafızlık eğitimi alacak öğrencilerin derslerindeki başarılarını arttırmak amacıyla hafta sonu ek ders çalışması da yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER