SAKARYA VİB'TE YOLSUZLUK İDDİASI

Sakarya’da SS 37 Nolu Sakarya VİB otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi hakkında ileri sürülen ve 41 kooperatif üyesi arasında büyük huzursuzluk yaratan iddialara göre, 1.582.846.00 TL’nin başkan ve yöneticilerinin ortaklaşa olarak zimmetlerine geçirdiği belirtildi.

SAKARYA VİB'TE YOLSUZLUK İDDİASI
banner3

Olayın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bildirildiği ve bakanlık yetkililerin iki tane müfettiş görevlendirerek yaptığı incelemede, yönetiminin hesabını veremediği 1.582.846,00 TL nedeni ile zimmet suçunu işlemesi sebebi ile Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’'na suç duyurusunda bulunulduğu, savcılığın ise olayın hassasiyetle üzerinde durduğu gelen haberler arasında.

[ilgili-haber=44648]

PARANIN HESABINI YÖNETİM KURULU VEREMİYOR

İsmi geçen Kooperatif Başkanı Seyhan Azder, Yönetim kurulu Üyeleri; Ayhan Sevgin Özgür Çamoğlu, Feruh Öztürk, Hakan Demirtaş, Ali Rıza Tez, Necati Müslüm ve Salih Aktaş ile Denetim kurulu üyesi Mustafa Altuntaş, Mehmet Bozdoğan ve Hayri Erdem’in SS 37 Nolu Sakarya VİB otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatife ait olan 1.582.846.00 TL’nin kasadan borçlandırıldığı iddiasıyla zimmete geçirildiği ifade edildi. İddiaya göre Sakarya VİB otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi resmi hesabında alınan veya kaybolan 1.582.846.00 TL’nin paranın açıklamasının hiçbir yöneticinin bilgi veremediği bildirildi. Olayın ortaya çıkması sonucu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, SS 37 Nolu Sakarya VİB Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimin görevden el çektireceği, kooperatife kayyum atayacağı bakanlık yetkilileri tarafından beyan edildi. Kooperatif yöneticileri ile iş birliği içine girdiği belirtilen Kooperatifler Daire Başkanı Yavuz Selim Akçakale’nin ise Başkan ve yönetim ile işbirliği yaptığı ve durumun ortaya çıkması sonucu görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevine son verildiği bildirildi.

 

FETO/PDY SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMA

Diğer bir iddiaya göre; kooperatifin karar defterinin de geriye dönük boş olduğu, olası bir durumda geriye dönük kararlar alınarak, boş sayfaların doldurulacağı da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca tespit edildiği ortaya çıktı. FETO Terör Örgütüyle direk bağlantısı olduğu iddia edilen kooperatifin bir yönetici ve üyenin 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kooperatifteki otobüslerini karar defterindeki boş sayfalar kullanılarak kooperatifin üstüne devir edildiği, bu nedenle Feto/Pdy silahlı terör örgütüne üye olma sucu ile yargılanan üyenin mallarına savcılık tarafından tedbir konulmasının önüne geçildiği, mevcut yönetimin ise bu kişilerle birlikte hareket ederek FETO /PDY silahlı terör örgütü üyelerine yardım ettikleri haberine ulaşıldı.

 

KAYYUM BEKLENİLİYOR

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerden dolayı olayın askıya alındığı, bakanlık tarafından konunun hassasiyetle incelendiği, seçim sonrasında ise Sakarya VİB otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne kayyum atanmasının beklendiği gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından bildirildi. Kooperatifi üyeleri ise Sakarya’nın gözde bir firması olan Sakarya vib taşıyıcılar kooperatifinin bu tür kötü niyetli kişilerden temizlemesini yüce Türk adaletinden beklediklerini beyan ettiler. Gümrük ve ticaret bakanlığı tarafından yapılan yolsuzluklarla ilgili ikinci bir rapor hazırladığı, bu raporun ileriki günlerde Sakarya cumhuriyet başsavcılığına gönderileceği gelen haberler arasında yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER