Sakarya'nın En Büyük İhtiyaçlarından Biri: TAM DONANIMLI FUAR ALANI

Önemli sanayi kuruluşlarının ilgisini çeken ve büyük yatırımlar alan Sakarya’nın her köşesinde fuar ve festivaller düzenleniyor. Ancak bu organizasyonlar için tam donanımlı bir fuar alanının olmayışı kurumları harekete geçirdi.

Sakarya'nın En Büyük İhtiyaçlarından Biri: TAM DONANIMLI FUAR ALANI
banner3
BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ GEREK
Büyük yatırımcıların ilgisini çeken Sakarya’da 2018 adeta fuarlar yılı oldu. SAGİF İstihdam Fuarı, Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali, Geyve ve Pamukova Festivalleri ve Tarım Fuarının yapıldığı şehrimizde en önemli eksik ise fuar alanı olmaması olarak göze çarpıyor. İstihdamı ve tanıtımı önceleyen fuar ve festivallerin her yıl düzenlenecek olması da Sakarya’nın fuar alanı eksiğini bir an önce çözmesi gerektiğini işaret ediyor.
 
ARTIK MEYDAN DA UYGUN DEĞİL
SATSO, Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan SAGİF İstihdam fuarı Nisan ayında Adapazarı Demokrasi Meydanı’nda kurulmuştu. Büyükşehir Belediyesin tarafından meydanda başlatılan çalışmayla birlikte Demokrasi Meydanı artık yeşil alan olacak. Dolayısıyla artık şehrin meydanı da fuar ihtiyacını karşılayamayacak durumda.
 
SATSO VE STB ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK
İstihdam fuarının yanı sıra Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Sapanca’da belediye tarafından gösterilen bir alanda gerçekleşti. Geyve Ayva Festivali ve Tarım Fuarında tanıtım için kurulan stantlar ise belediyelerin kapalı Pazar yerlerinde halka hizmet verdi. Tam teşekküllü bir fuar alanının kurulması için ise SATSO ve STB de çalışmalara başladı.
Konuyla ilgili konuşan Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Bölgenin turizm, ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün yanında tarım ve hayvancılığı ile de ön plana çıkması için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Gelecek yıl fuar hazırlıklarına şimdiden başladık. Şu anda tek eksiğimiz teşekküllü bir fuar alanı. Bunun için de çalışmalarımıza hız vereceğiz” dedi. SATSO’nun da sanayi firmaları için fuar alanı çalışmalarını hızlandırdığı bilgisine ulaşıldı.
 
HER BÖLGEDE BİR ORGANİZASYON VAR
Şehre kazandırılabilecek bir fuar alanının Sakarya’nın tanıtımında da önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Taraklı, Sapanca ve Karasu ilçelerinin turizm, Geyve ve Pamukova’nın tarım ve şehrin kuzey bölgesinin sanayii anlamında önemli gelişmeler kaydettiği göz önüne alınarak söz konusu alanların tanıtım ihtiyacına cevap verecek bir fuar alanının başlatılacak olan girişimler neticesinde bir an evvel hazırlanabileceği öğrenildi.
 
KOMŞU FUAR VE FESTİVALLERLE ÖNE ÇIKIYOR
Komşu il Kocaeli’nin fuar alanı vesilesiyle yaptığı organizasyonlar da Sakarya’nın bu konudaki ihtiyacını gözler önüne seriyor. Oluşturulabilecek fuar alanı sadece turizm, tarım ve sanayii alanında değil kültürel aktivitelerde de kullanılabilir. 2 üniversite ve 120bin öğrenciye ev sahipliği yapan Sakarya’da öğrenciler için düzenlenebilecek etkinliklere ev sahipliği yapacak bir alan olması konusunda ise üniversitelerin girişim yapabileceği konuşuluyor.
 
GÜÇLÜ KURUMLAR GÖREVE
Sakaryalı iş adamları ve öğrenciler, fuar ve etkinlik alanı konusunda Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi gibi güçlü devlet kurumlarının yanı sıra MÜSİAD, TÜMSİAD ve Sakarya GİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının ve Sakaryalı siyasilerin Ankara’da yapacağı girişimler neticesinde sonuç alınabileceği yönünde görüş bildirdiler.
 
SEÇİM ÖNCESİ ÇOK İYİ OLUR
17 belediyenin tamamında AK Parti’nin elinde olduğu göz önüne alındığında iktidar partisinin İl Başkanlığı’nın da bu konuda girişim yapması bekleniyor. Yerel seçimler öncesi yapılacak fuar alanı hamlesinin de vatandaşlar tarafından olumlu karşılanacağı belirtildi.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER