banner28

Sakarya Nehrini İçebiliriz!

Sapanca Gölündeki çekilme gündemden düşmezken Sakarya Büyükşehir Belediyesi alternatif içme suyu kaynakları ile ilgili araştırmalarında gözünü Sakarya nehrine çevirdi.

Sakarya Nehrini İçebiliriz!
banner3

Tarihinin en fazla çekilmesini yaşayan ve Sakaryalının bugüne kadar ki tek içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölüne alternatif çalışmaları sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi meclisinde konuşan Başkan Zeki Toçoğlu, yaşanan kuraklığın bugün ülke genelinde had safhada olduğunu ifade ederek, “Bugün İstanbul Sakarya Nehrinin suyunu kullanıyor. Bizde B ve C planları yapıyoruz Sakarya Nehrinin suyu kullanılır mı diye” dedi.

KURAKLIK HAD SAFHADA

Ülke genelinde had safhaya ulaşan kuraklık birçok belediyeyi farklı arayışlara itiyor. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, DSİ ile birlikte gerçekleştirdiği proje kapsamında Sakarya Nehrinden su almaya başlamıştı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’da son Büyükşehir meclisinde  konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KUYU SULARI

MHP Geyve Meclis Üyesi Sebati Koçsar’ın sorularını yanıtlayan Toçoğlu, Koçsar’ın ‘Kuyu suyu içmek istemiyoruz’ sözlerine tepki göstererek, “Belediye başkanları akılsız değil. Suyu cazibesi ile götürecek yerlere zaten götürüyoruz. Ancak bazı yerlerde bu olmuyor. Örneğin Sapanca köyleri. Biz gölünden içiyoruz ama oralar kuyu suyu kullanıyor. Biz bunların tüm ölçümlerini yapıyoruz. Bugün Konya’nın tamamı kuyu suyunu içiyor. Böyle bir algı oluşturmayın. Bu çok yanlış bir algı” dedi.

ALTERNATİF OLARAK ‘SAKARYA NEHRİ’

Su konusunda alternatifler oluşturduklarını da ifade eden Toçoğlu, “Türkiye’de bugün çok ciddi bir kuraklık var. Sakarya Nehrinden bugün İstanbul su kullanıyor. Bizde B ve C planları yapıyoruz Sakarya Nehrinin suyu kullanılır mı diye. Neticede her türlü tedbiri almamız lazım” diye konuştu. Toçoğlu ayrıca ilçelerde yürütülen kanalizasyon çalışmalarının da devam ettiği bilgisini verdi.

KÖKLÜ ÇÖZÜMLER ARIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına 30 Mart sonrasında dahil olan bölgelerde, bu birleşmeden sonra olan aksaklıkların muhalefet tarafından gündeme getirilmesini isteyen Toçoğlu, “Ben bunu her zaman söylüyorum. Gündeme getirin bunları. Bir aksaklık var mı? Şu an yok. Bakın 80 yıldır İl Özel İdaresi var. Ve bu 80 yıla rağmen halen su gitmeyen köyler var. 80 yıldır halledilemeyen sorunu 3 ayda halledemeyiz. Biz bunlara köklü çözümler arıyoruz” dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER