banner28

Şahin’den Velilere Son Bilgilendirme, Zehirlenme Sayısı 180'e Ulaştı

Sakarya'da faaliyet gösteren Adapazarı Özel Şahin Okullarında öğrenciler kusma şikayetiyle hastanelik olmuştu. Hastaneye başvuran öğrenci sayısının 180’e ulaştığı öğrenildi.

Şahin’den Velilere Son Bilgilendirme, Zehirlenme Sayısı 180'e Ulaştı
banner3

Konuyla ilgili velilere bir bilgilendirme yayınlayan okul yetkillerin açıklaması şöyle ;

Değerli Velilerimiz,
Kurumsal yapımızın ve sorumluluğumuzun gereği tüm velilerimizin en ince detayına kadar her konudan haberdar olması en önemli prensiplerimizden biridir. Kurumumuz, içinde bulunduğumuz durum ile ilgili her türlü gelişmeyi tüm velilerimiz ile paylaşmaktadır ve paylaşacaktır.
Bu hafta Salı Günü saat 16:00 civarında okulumuzda birkaç çocuğumuzda mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri başladı. Gün sonunda çocuklarımız evlerine gittikten sonra başka çocuklarımızda da benzer şikayetlerin başladığına dair duyumlar aldık. Saat 19:00 itibariyle hastanelere giden çocuklarımız olduğunu öğrendik ve bunun üzerine okul kurucumuz ve okul müdürümüz ile hastanelere giderek durumu bizzat yerinde gözlemledik. Gelen çocuk sayısında zamanla bir artış görüldü ve bu klinik bulguya zamanın geçişi ile birlikte kusmanın eşlik ettiğini gözlemledik. Çocuklarımızın hastane başvurularında olan artış ile birlikte okul idarecilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımızla birlikte hastanelere dağılarak süreci yakından takip ettik. Saat 24:00’a kadar öğrenci başvurusunda önemli miktarda artış olurken, sonrasında sabah saat 08:00’e kadar başvuran sayısından azalma olduğu izlendi. Bütün süreç tarafımızdan yakından takip edildi. (Salı gününden bugüne kadar mükerrer başvurular da dahil 180 adet hastane başvurusu tespit edilmiştir.)
Akşam izlenimlerimizi aramızda hemen değerlendirdik ve Sayın Sakarya Valimiz, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz, Sayın Sağlık Müdürümüz ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile bizatihi de görüşerek durum ile ilgili bilgilendirmelerimizi yaptık. Konu devletin yetkili organları tarafından incelenmeye başlandı.
Kurumumuzda Tarım İl Müdürlüğü ve gıda yetkilileri detaylı incelemeler yapmışlardır. Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri okulumuza dört defa gelerek tüm incelemeleri yerinde yapmışlardır. Sağlık Bakanlığı Ankara’dan da profesyonel bir ekip göndermek sureti ile her türlü konunun daha da detaylı incelenmesini sağlamıştır. (Çocuklarımızda gelişen klinik tablo itibari ile başlangıçta okulda yenilmiş bir gıdanın yol açabileceği düşünülerek bu konuda yemek numuneleri, su numuneleri yetkililerce alındı ve incelemeler başlatıldı.)
Gıda numuneleri üzerinde çalışılmaya devam edilmekte olup henüz ön sonuç dahil olmak üzere herhangi bir sonuca varılmamıştır. Su numuneleri ile ilgili yazılı bir sonuç açıklanmamakla birlikte yetkililerce ön laboratuvar sonuçlarında değerlerin normal olduğu tarafımıza bildirilmiştir. (Bunlar kesin sonuçlar değildir)
Havuz ölçümlerimiz yapılmıştır. Değerlerimiz normal sınırlar içerisinde çıkmıştır.
Okulumuz bu üzücü olayın yaşanmasının, gerekli incelemelerin ve numunelerin alınmasının hemen sonrasında konu ile ilgili ihtimali olan her türlü risk faktörünü ortadan kaldırmak amacı ile bütün sistemi gözden geçirmiş ve risk oluşturma ihtimalinin olup olmamasına bakılmaksızın kullanılan tüm gıda ürünlerinin değiştirilmesi sağlamıştır. Değişiklileri yaparken de farklı muadil markaların kullanımına geçmiştir. Örneğin; kantinlerimizde satılan pet şişe suları tahlilleri alındıktan sonra tüm şişeler okuldan uzaklaştırılmış farklı marka sular tedarik edilmiştir. Gıda ve hijyen ile ilgili olabilecek her türlü mekan ve malzeme temizliğine, bakım tarihinin gelip gelmediğine bakılmaksızın tekrar sıfırdan tazelenmiştir. İlgili alanlardaki tüm çalışanların tarihleri gelmemesine rağmen portör muayeneleri yeniden düzenlenmiştir. Ankara Sağlık Bakanlığından gelen ekibimiz tüm alanları hijyenik açıdan incelemiştir ve Ankara’dan gelen farklı bir ekip ise rahatsızlanan çocuklarımızın tahlil sonuçlarını tekrar gözden geçirmiştir.
Değerli velilerimiz, bu yaşadığımız durumdan dolayı çok üzgün olduğumuzu özellikle bilmenizi isteriz. Kurucumuz başta olmak üzere tüm idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve personelimiz bu olayda sorumluluğumuzun üst düzeyde olduğunun farkındadır. Şunu kesin olarak bilmenizi isteriz ki hiçbir şekilde sorumluluktan kaçmak gibi bir davranışımız olmayacaktır. Tarafımıza ulaşan bilgiler sizinle ivedilikle paylaşılacaktır. Görüş ve düşüncelerinizi paylaşmak, görüşmek isterseniz tüm yöneticilerimize dilediğiniz zaman ulaşabilir, fikir paylaşımında bulunabilirsiniz.
Saygılarımızla,
Şahin Okulları Yönetimi

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
S.alemdaroglu
S.alemdaroglu - 7 gün Önce

Sakarya da mithatpasada ...okullarda kantin yiyecek içecek ...profosoru .kemal yavuz dur onun kantinin idaresi olmayan hiçbir okulda ne çocuklarıma ne torunlarima bir yiyecek ne alırım nede aldırırım ...kimse kusura bakmasın ....kemal yavuz çalıştırdığı hiç bir okulda kantinde.böyle birşey duymadım görmedim iyi günler geçmiş olsun

SIRADAKİ HABER