Şah Fırat'ın Bilinmeyenleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Şah Fırat' operasyonuna son şeklini vermek için Malatya'ya gitti. Operasyon öncesi hazırlıkları denetledi. Başkomutan sıfatıyla, "Girin" talimatını verdi

Şah Fırat'ın Bilinmeyenleri
banner3

Geçen hafta Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece "Şah Fırat" koduyla gerçekleşen kara harekâtının bilinmeyen detayları ortaya çıktı. Hazırlıkları büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyon talimatını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Malatya'dan verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da "saat gibi işledi" dediği Şah Fırat şöyle gerçekleşti: 

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI SINIRDA 
Türbenin taşınması kararı 1 ay önce verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, mutabık kalınca, hemen çalışmalara başlandı. Davutoğlu harekât için yazılı direktif verdi. Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı yerinde hazırlık yapılması için sınıra gönderdi.

2. Ordu'ya yapılan ziyaret öncesinde, sınır hattında bulunan İKU'lar, havada hazır beklemeye başladı. Erdoğan'ın 2. Ordu'ya gelişiyle de 30 bin feet'ten yani 10 kilometre yükseklikten 40 kilometre ötedeki Süleyman Şah Saygı Karakolu'na kilitlenen uçaklar, bölgeden full HD kalitede canlı görüntü aktarmaya başladı. Bu esnada da Orgeneral Huduti, Perşembe gece yarısı Özel Kuvvetlere bağlı bordo berelilerin, sivil ve silahlı olarak sınırdan Suriye'ye sızdığını ve bölgenin operasyona müsait olduğuna dair son bilgileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştı. Ayrıca sınır ötesinde bulunan MİT mensuplarından gelen son dakika istihbaratlar da yine Erdoğan'ın bulunduğu 2. Ordu'ya aktarıldı. 

ERDOĞAN "GİRİN" TALİMATINI VERDİ 
Erdoğan, havadan gelen canlı görüntülerle 4 koldan gerçekleşecek operasyonda askerlerin gireceği güzergahı ve bayrak dikilecek bölgeyi izledi. Aynı zamanda Kobani'den geçecek konvoyun izleyeceği güzergah ve YPG militanlarının bulunduğu noktalar, Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yakın noktada bulunan IŞİD mevzileri Erdoğan'a bizzat gösterildi. Orgeneral Adem Huduti, "Türk Silahlı Kuvvetleri bu gece Şah Fırat Operasyonu için hazırdır" deyince, Erdoğan da Başkomutan sıfatıyla, "Girin" talimatını verdi. 

'ŞAH FIRAT OPERASYONU HER YÖNÜYLE BAŞARILIDIR'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, A Haber'de konuştu. Arınç "Şah Fırat Operasyonu'nun her yönüyle başarılıdır" dedi, muhalefete hükümeti eleştri için başka malzeme bulmaları gerektiğini söyledi. Arınç, "DAİŞ ve diğer terör örgütleriyle kapsamlı bir mücadele başlayacaktır" dedi. Arınç, çözüm sürecine ilişkin olarak da, "Öcalan'ın taleplerine karşı Kandil sürekli veto hakkını kullanıyor" dedi. Demirtaş'ın da Kandil'in ağzıyla konuştuğunu belirtti. 

ŞİFRELİ OLARAK ANKARA'YA AKTARILDI
Erdoğan'ın talimatı verdiği bilgisi şifreli şekilde Ankara'ya aktarılınca, daha önceden planlandığı gibi Genelkurmay Başkanı Özel ve kuvvet komutanları, karargahta Başbakan Davutoğlu'nu beklemeye başladı. Davutoğlu'nun gelmesiyle de operasyon bizzat harekat merkezinden yönetildi. Hava araçları da, görüntü ve iletişim aktarımı yaparak sınırda nöbet uçuşu gerçekleştirdi.

TALİMATLAR EŞZAMANLI OLARAK ASKERE ULAŞTI
Davutoğlu ve Özel'in talimatları, canlı olarak harekatı gerçekleştiren askerlere iletildi. Aynı şekilde yerdeki askerler de, anlık gelişmeleri İK U'lar üzerinden canlı olarak 2. Ordu'ya aktardı. 2. Ordu'ya gelen bilgiler eş zamanlı olarak karargaha da ulaştı. Genelkurmay Başkanı da böylece sık sık talimat verdiği operasyonu bizzat yönetmiş oldu. 

GİZLİLİK İÇİN PAŞALAR SINIRA GİTMEDİ
Daha önceden büyük titizlikle belirlenen harekâtın deşifre olmamasına büyük özen gösterildi. Bunun için de harekâtın karargâhtan yönetilmesine karar verildi. Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün bölgeye gitmesini istemedi. Bölgede operasyonu 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti yönetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER