Sağlık'da Şiddete Dur De!

SAKARYA TABİP ODASI 17 NİSAN DR ERSİN ARSLAN’I UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ. ŞİDDETE HAYIR.

Sağlık'da Şiddete Dur De!
banner3

Dr. Ersin Arslan Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak katledildi. Aradan üç yıl geçmesine rağmen sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor.  Türkiye'nin il ve ilçelerinden gün geçmiyor ki sağlık alanında kavga, yaralama, taciz ve ölüm haberleri gelmesin. Her yerde benzer hadiseler sürekli yaşanmaktadır. Artık sağlıkta yaşanan şiddet olayları tahammül sınırını aşmıştır. İstatistiklere bakıldığında Türkiye'de her bir saatte 1 sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır. Türkiye'de artık sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar kanıksanmış durumdadır. Her gün pek çok ağız dalaşı, küfür, üstüne yürüme, daha ileri gidip tartaklama, fiziksel şiddet hatta 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te Doktor Ersin Arslan'a yapılan bıçaklama olayında olduğu gibi ölüme kadar giden bu şiddet olaylarını önleme konusunda, Sağlık Bakanlığı bir şeyler yapıyormuş gibi görünse de aslında çözüme yönelik herhangi bir adım atmamaktadır. Mızrak çuvala sığmaz hale gelmiş.

Sağlık çalışanları mesleklerini diğer insanların sağlık sorunlarında sorumluluğu üstlenmek ve onların hayatlarını mümkün olan en iyi şekilde yaşamalarına yardım etmek için seçmektedir. Bunun sonucu olarak da sağlık hizmeti talep edenlere karşı pozitif bir tutumu eğitim süreçlerinde beraberlerinde getirmektedirler. Ancak karşılıklı olarak pozitif yönde olması gereken ilişki her zaman böyle olmamaktadır. Maalesef sağlık çalışanları hem hastalar hem de hasta yakınları tarafından sözlü taciz hatta fiziksel saldırı ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Böylesi beklenmedik sorunlarla baş edebilmek için konulmuş kuralla ya da toplumsal değerler şiddet olaylarına karşı yeterli düzeyde koruyucu kalkan oluşturamamaktadır.

Her ne durumda olursa olsun şiddet kabul edilemez. Şiddet yalnızca sağlık hizmetleri ortamı değil tüm ortamlarda insanlar arası iletişimin normal yolu değildir. Şiddet hiçbir zaman problem çözmemektedir. Ayrıca hasta odaklı tedavinin başarılmasını geciktirmekte, diğer hastaların işlemlerinin gecikmesine ve sağlık çalışanlarının meslek tatminine zarar vermektedir. Bu da büyük bir olasılıkla sağlık çalışanlarının mesleklerini bırakmasına ve daha az insanın bir süre sonra iş gücüne katılmasına neden olacaktır. Sonuçta şiddet anlık düzlemde sağlık çalışanına karşı yapılmış olsa da aslında tüm topluma karşı yapılmış bir eylem olarak sonuçlanmaktadır. Sağlık hizmetleri çalışma ortamında şiddet hususunda halkın farkındalığını artırmak için toplumsal farkındalık kampanyası oluşturmaktadır.

Çünkü biz sağlık çalışanlarına yapılan ve adeta rutinleşen bu saldırılar artık yazılı ve görsel basın organlarında sıradan hale gelmiş ve hatta birçok şiddet olayı haber niteliği taşımayacak kadar önemsizleşmiştir. Sağlıkta şiddet olayı kervanına en son geçtiğimiz 27 Mart 2015 tarihinde Yenikent Devlet hastanemizde ve Pamukova 112 acil sağlık hizmetleri istasyonumuzda yaşanan şiddet olayları da eklenmiş durumdadır. Gece gündüz demeden, ailelerinden, sevdiklerinden feragat edip, gerektiğinde hastaların evlerine kadar giderek gerekli takip ve tedavilerini yapan, karda kışta, soğukta sıcakta dur durak bilmeden 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunmaya çalışan sağlık çalışanları artık şiddete dur denilmesini istiyor. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen tek düşüncesi, en iyi sağlık hizmetini sunmak olan sağlık çalışanları bu zulmü hak etmemektedirler. Yaşanan bu olaylar göz önünde bulundurularak yetkili mercilerden acilen önlem almalarını talep ediyoruz. Bu ve benzeri şiddet olaylarının hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde, 112 acil sağlık hizmeti istasyonlarımızda, diğer sağlık hizmeti verilen birimlerimizde ve tüm ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER