S plaka kurnazlarının planları suya düştü

Esnafın kazanılmış hakkı heba olmayacak

S plaka kurnazlarının planları suya düştü
banner3

Büyükşehir Belediyesinin servis işi yapan taşıtlara tahsis edeceği “S” plaka uygulamasında rant peşinde olanların çabası boşa çıktı. Yapılan çalışma ile “S” plakalar 2012 yılında servis taşımacılık izin belgesi alanlara verilecek. 2012 sonrası belgelendirme yapanlar kapsam dışı kalacak.
GÜNDEMDE VARDI
Sakarya’da bir süredir gündemde olan ve servis taşımacılığı yapan araçlara tıpkı  taksi ve dolmuşlarda olduğu gibi özel hat plakası verilmesi konusunda sona gelindi. Çalışma ile Sakarya’da yüzlerce servis aracına özel “S” plaka verilecek. Ancak bu yeni düzenleme öncesinde rant peşinde olan kesimlerin oyunları, çalışmadaki bir madde ile boşa çıktı.
RANT ÇABASI
Bilindiği gibi ‘S’ plaka uygulamasıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde gündeme gelen “rant” konusu kafaları karıştırmıştı. ‘S’ plaka uygulamasıyla ilgili belli çevrelerin hazırlıklar yaptığı ve büyük rant elde etmeyi hedefledikleri gündeme gelmişti. Satın aldıkları eski araçlara oda kaydı yaptıran birçok kişi, servis plakalarının sınırlandırılmasıyla büyük kazanç elde etmeyi hedefliyordu.
PLANLAR BOZULDU
Ancak yüzbinlerce TL rant elde etmek için harekete geçenlerin bu oyununu projede ki bir madde bozdu. Buna göre, ‘S’ plaka 2012 yılı içerisinde Servis Taşımacılığı Güzergâh İzin Belgesi alan esnafı kapsayacak. Böylelikle yalnızca gerekli belgelere sahip olan esnaflar uygulamadan yararlanabilecek. 2012 sonrasında bu belgeleri edinenler kapsam dışında kalacak.
İLÇELERE SERVİS
Bu madde ‘S’ plakayla ilgili yapılan bu çalışmalar büyük rant elde etme amacıyla hareket eden çevrelerin hesabını adeta suya düşürdü. Uygulamadan ayrıca Yeni Büyükşehir Yasası’nın ardından il sınırlarına katılan 6 ilçede servis taşımacılığı hizmetine dair hukuki belgelere sahip olan esnaflar yararlanabilecek. Böylece ‘S’ plakayla büyük rant hazırlığında olanların amaçlarını Büyükşehir Belediyesi boşa çıkarmış oldu. 
Kaynak: //www.sakaryahalk.com/ - Erhan Tandoğan

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER