RTÜK BAŞKANI ŞAHİN; DENETİMİ VATANDAŞ İSTİYOR!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin internetten televizyon yayını yapan platformların denetlenmesini vatandaşın istediğini söyledi. Başkan Şahin “Denetim isteyenlerin oranı % 70’in üstünde” dedi.

RTÜK BAŞKANI ŞAHİN; DENETİMİ VATANDAŞ İSTİYOR!
banner3

Tartışmalara son nokta!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin internet yayınlarına sansür yapıldığı iddiaları ile ilgili konuştu. Şahin, yapılan araştırmaya göre vatandaşların yüzde 70,4'ünün internet üzerinden yayın yapan platformların da denetlenmesini desteklediğini açıkladı.

Yeni çıkan yönetmelikle, RTÜK'e internet yayınlarını denetleme yetkisi verildi. Netflix, PuhuTV ve BluTV gibi platformların RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekecek. Lisans alındıktan sonra RTÜK denetimi devam edecek.

VATANDAŞIN YÜZDE 70,4'Ü 'DENETLESİN' DİYOR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, İzleyici Eğilimleri Araştırması 2018 verilerine göre, vatandaşların yüzde 70,4'ünün internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşündüğünü, "Denetim olmasın" diyenlerin oranının yüzde 13 olduğunu bildirdi.

Aynı araştırmada, internet üzerinden yayın yapan bazı platformlara üyeliği olanların görüşlerine de yer verildiğine değinen Şahin, bunlardan birine üye olan ve yayınları takip edenlerin yüzde 65,9'unun bu platformlarda denetim olması, yüzde 29,5’inin de denetim olmamasını istediğini söyledi.

'ÜLKEMİZ PEK ÇOK AVRUPA ÜLKESİNİ GERİDE BIRAKTI'

Şahin, "Birçok ülkede internet yayın içeriklerinin denetlenmesi ve içerik üreticilerinin lisanslanmasına yönelik çalışmalar mevcuttur. Ülkemiz, internet yayıncılık alanına ilişkin hayata geçirdiği demokratik düzenlemesiyle pek çok Avrupa ülkesini geride bıraktı." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER