Paralel Örgütle Mücadelede Tüm İmkanlarımızı Kullanacağız.!!!

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş Basın ile bir araya geldi. Sakarya’da faaliyet gösteren gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet medyası temsilcilerinin davetli olduğu toplantıya Vali Coş’un ev sahipliğinde Sakarya Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Sakarya Jandarma Alay komutanı Adnan Şimşir’de katıldı.

Paralel Örgütle Mücadelede Tüm İmkanlarımızı Kullanacağız.!!!
banner3

Elegante Cafe’de Sabah kahvaltısı daveti veren Vali Hüseyin Avni Coş bu toplantı vesilesi ile Gazeteciler ile tanışma ve sohbet etme fırsatı buldu.

 

Toplantıda Son günlerde yaşanan gelişmeler ile ilgili açıklamalar da yapan Vali Coş “Paralel yapı ile her alanda mücadele edilerek geçit verilmeyeceğini, kimsenin yasalardan ve seçilmişlerden üstün olmadığını, Paralel yapı ile mücadelenin her şekilde devam edeceğini” söyledi.

 

 

Gazetecilerin sorduğu sorulara açıklayıcı cevaplar veren Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, MedyaRota.com Genel Yayın Yönetmeni Ersin İBİL’in sorduğu ‘Paralel Yapı ile ilgili Sakarya’da ne gibi çalışmalar yapılıyor?’ sorusuna verdiği cevapta ; “Devletimiz Hukuk devletidir. Hukuk devletinde de yönetim yetkisi muhakkak ki hukuka uygun bir şekilde elde edenler kullanabilir. Hukuka uygun olmayan, yani milli iradenin yetki vermediği kişilerin millete ait yetkileri Devlete ait yetkileri kullanmaya kalkışmasını kabul etmek, bunları normal karşılamak, bunları hoş görmek mümkün değil. Yetki ile sorumluluk eş anlamlıdır. Yani siz yetkili iseniz aynı zamanda sorumlusunuzdur. Bu sorumluluk Millete karşı, Halka karşı bir sorumluluktur. Halka karşı sorumluluğu olmayan bazı insanlar elde ettikleri bir takım nüfus ile Devletin içinde, Devletin işleyişine müdahale etmelerini ve Paralel Devlet diye nitelendirilen, Devletin bilinen işleyişini aksatmaya çalışmalarını kabul etmek bunu hoş görmek, bunun sonuçlarını makul görmek asla mümkün değildir. Bu nedenle çoğu kere, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın da ifade ettikleri gibi Milli Güvenlik kurulunda da görüşülüp karara bağlandığı gibi ‘bütün devlet birimleri’ Devlete zarar veren milli menfaatlere zarar veren her türlü oluşuma karşı fevkalade dikkatli olmalı ve bunların ortaya koyabilecekleri tehdit ve tuzaklara karşı uyanık olmaları ve üzerlerine düşeni yapmaları gerekiyor. Devlete görevlilerinin amirleri bellidir. Görevleri bellidir. Neyi nasıl yapacakları mevzuatta bellidir. Onun dışında, başka kişilerden başka şahıslardan odaklardan emir almaları, onların verdiği görevleri resmi görev gibi ikame etmeye çalışmalarını hoş karşılamak mümkün değil. Zaten işte bu paralel dediğimiz oluşum orada ortaya çıkıyor. Sakarya’mız da da böyle bir anlayışı, zihniyeti ortaya koymak isteyen kim olursa olsun elbette mücadele edeceğiz. Valinin görevlerinden birisi de yürürlükteki kanunların uygulanmasını sağlamak, kanun ve nizam hakimiyetini sağlamaktır. Dolayısı ile kanunun hakimiyetini sağlayacağız, Ahmet’in Mehmet’in şu şahsın bu şahsın hakimiyeti değil, kanun hakimiyeti ve hukukun üstünlüğü sağlanacaktır. Milli iradeye hesap veren, mili iradenin seçtiği kişilerin dışında başka şahısların yetki kullanmaya çalışmaları devleti yönetmeye çalışmalarını kabul etmek, hoş görmek hiçbir zaman mümkün değildir. Bunların ortaya koyacakları her türlü fitne fesat, entrika, kumpas ne dersek deyin bunlara karşı da uyanık olacağız, bunların başarıya ulaşmaması için bütün vatandaşlarımızla birlikte hukukun bizlere tanıdığı imkanları kullanacağız” dedi.

 

ATİLLA KART’IN İDDİALARINI YALANLADI

 

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ayrıca CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı IŞİD Sakarya’da örgütleniyor şeklindeki iddiayı da yalanlayarak, ‘bu konu yeni bir durum değildir.’ dedi.

 

Vali Coş bir gazetecinin konuyu sorması üzerine verdiği cevapta Bizim de bildiğimiz ve takip ettiğimiz hususların dışında yeni birşey değil milletvekilinin aktardığı konu. Konuyu zaten biliyor ve takip ediyoruz. Sakarya'da IŞİD var değil, 1 Milyon Sakaryalının bir tanesinin oraya gidip örgüte katıldığına dair bir duyumu aktardık. O duyum bizde vardı zaten. Onun dışında başka somut bir belge yok. Ama biz bütün istihbari unsularımızla meseleyi müzakere ediyoruz. Ama istihbari bilgilerin paylaşılması aktarılması da mümkün olamayacağı için meselenin takip edildiğini bütün bilgileri kıymetlendiğini bilmenizi ve bu hususta vatandaşımızın huzursuz olacağı bir şey olmadığını söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

3. BASAMAK SERVİSLER KORUCUK'A
Vali Coş daha sonra son günlerde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bazı polikliniklerin Korucuk'a taşınacağı iddialarıyla ilgili son gelişmeleri de basınla paylaştı. Polikliniklerin taşınmasıyla ilgili kesin kararın verilmediğini dile getiren Coş şunları söyledi:

"3. basamak hizmetlerinin oraya gitmesi , çünkü daha nitelikli daha özel tedavi gerektiren sıklığı da daha az olan hastaların orada tedavi edilebilmesinin daha kolay olabileceği konusundaki görüşlerin ışığında meselenin yeniden bir değerlendirilmesini aceleye getirilmemesini, daha önce çünkü gelgitler olmuş. Yeniden bu hususlar açısından da değerlendirilerek en az mahsurlu olan kararın verilmesi hususunda görüş birliğine vardık. Arkadaşlar çalışma yapacaklar sonuçlarını yine değerlendireceğiz."

 

VEKİL ASİL İLE AYNI YETKİDEDİR!

Eğitim Öğretim yılının başlayacak olması ve bazı okullardaki müdür atamalarının hala gerçekleşmemi olması ile ilgili soruya da cevap veren Vali Coş, 2014, 2015 eğitim ve öğretim yılının başlangıcında müdürü olmayan okullarda vekil müdürlerin görev alacağı ve sorunun kısa süre içinde çözüleceğini söyleyerek,"Müdür yoksa müdür vekilleri var yani. Devlette hiç bir makam boş kalmaz. Vekil asıl yetkiye sahiptir sorun olmaz. Endişe etmeyin onlarda belli süreç içerisinde tamamlanır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER