Özgecan ve Fırat için yürüdüler

Mersin Tarsus ilçesi’nde, evine gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülen Özgecan Aslan ve Ege Üniversitesi'nde çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin Karasu Meslek Yüksek Okulu Konsey başkanı Sadullah Zurnacının organize ettiği, şiddete karşı protesto yürüyüşü kalabalık hakimiyeti ile birlikte gerçekleşti.

Özgecan ve Fırat için yürüdüler
banner3

Mersin Tarsus ilçesi’ndeevine gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülen Özgecan Aslan ve Ege Üniversitesi'nde çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun bıçaklanarak öldürülmesine ilişkinKarasu Meslek Yüksek Okulu Konsey başkanı Sadullah Zurnacının organize ettiği, şiddete karşı protesto yürüyüşü kalabalık hakimiyeti ile birlikte gerçekleşti.Siyasilerin ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu gruplar, Atatürk Bulvarında’nda buluştu. Şiddet karşıtı slogan atan grup ellerinde Özgecan Aslan’ın fotoğrafları ile birlikte şiddete hayır, başka canlar yanmasın, İdam geri gesindiyerek yürüyüş sergiledi.

İdam geri gelsin

Karasu Meslek Yüksek Okulu Konsey başkanı Sadullah Zurnacı konuşmasında “Mersin’in Tarsus İlçesinde 11 Şubat 2015’de tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı için burada toplanmış bulunuyoruz. Özgecan’ın yanmış bedenini, suçu iki kişiyle birlikte işlediğini itiraf eden caninin Jandarma ekiplerini olay yerine götürmesiyle bulundu. Yakalama eyleme gerçekleştiren Jandarma ekiplerimize teşekkür ediyoruz. Ancak yasalarımızda yer alan hafifletici gerekçelerin ve idam cezasının kaldırılmış olmasının acısını toplum olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Yaşanan bu olay insanlık dışı, bir o kadar da canicedir. Evlerinden uzak eğitim görmek dışında bir amacı olmayan masum bir kıza bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmadığı sürece hiç kimse kız çocuğunu okula içi rahat olarak gönderemeyecektir. Bu olayı münferit gibi gösterip konuyu tek kişiye indirgemek de gerçeklere gözümüzü kapamak anlamına gelir. Bu olayı sadece bir kişiye karşı değil, toplumun geneline karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçun cezasını Özgecan kardeşimiz Şehit olarak canı ile ödemiştir.

Özgecan Namusu ile ölmüştür

Zurnacı “Tecavüze sonuna kadar direnmiş ve namusu ile ölmeyi tercih etmiştir. Ancak toplumda yaşanan cinnet halinin sona ermesi, bu ve benzeri olayların tekrarlanmaması için Özgecan’ı hunharca, canavarca hisle öldüren canilerin ibreti alem için cezalandırılması şarttır. Bir arada olmayan, güven içinde yaşamayan, okuldan çıkıp evine gidemeyen insanların yaşadığı bir ülkede kimse gelişmişlikten söz edemez. Değerli kardeşlerim. Bu tecavüz girişimi ve katletmenin bizim kızımıza, bizim çocuğumuza yapılmayacağının teminatı ancak Özgecan’ın katillerinin en ağır şekilde cezalandırılması ile mümkün olacaktır. Toplum sessiz kaldıkça, sen korktukça, sen sustukça, sen sessiz kaldıkça sıra gün ve gün bizim çocuğumuza, bizim kızımıza da gelecek. Kötüler için yaşasın Cehennem diye şairin de dediği gibi, Caniler için İdamı geri istiyoruz. Ve diyoruz ki “Özgecanımız yandı. Başka canlar yanmasın” dedi.

Yüz göstericiye 97 polis

Toplumsal bir eylem için sesini duyurmak isteyen insanların tehlike gibi görünerek emniyetin almış olduğu tedbir gözlerden kaçmadı. Bu eylem için bu kadar polisin görevlendirilmesini anlamış eğiliz diye halk tepkilerini dile getirdi.

Ülkücüler ayıp etti

Karasuda yapılan bu gösteride 2 fidanın öldürülmesi ile ilğili tepkilerin dile getirilmesi için yapılan bu gösteride tüm siyasi partilere gönül vermiş yönetici ve üyelerden, tüm STK’lardan temsilcilerinin olmasına karşılık  bu olayı Ülkücü cenaha mal etmek için attıkları sloganlar toplumun tüm kesiminen tepki aldılar. Ve organizasyona eksi not olarak düştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER