Özel Baz İstasyonları Sakarya'da Yok!

Depremlerde haberleşmenin kesilmemesi için özel baz istasyonları kuruluyor.

Özel Baz İstasyonları Sakarya'da Yok!
banner3

Doğal afetlerde haberleşmenin kesilmesini önleyecek uydu transmisyonlu mobil baz istasyonu 25 ilden 40 ile çıkartılıyor. Her istasyon en az iki ili kapsayacak. Böylece Türkiye'nin tamamı olası bir doğal afette haberleşme sorunu yaşamayacak.

 

Afetlerde, baz istasyonlarının zarar görmesi veya yetersiz kalması durumunda artan haberleşme talebini karşılamak üzere 25 ilde bulundurulması kararlaştırılan uydu transmisyonlu mobil baz istasyonu sayısı 40 şehre konumlandırılacak. Deprem başta olmak üzere doğal afet ve acil durumlarda haberleşmenin kesilmesi engelleyecek çalışma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve GSM işletmeleri tarafından yapıldı. Buna göre, 40 uydu transmisyonlu mobil baz istasyonunun her biri en az iki ili kapsayacak. Bu sayede Türkiye'nin tamamı doğal afet durumlarında haberleşme sorunu yaşamayacak şekilde kapsama alanına dahil olacak. Şehirlerdeki mobil baz istasyonları ile irtibatın sağlanabilmesi için işletmeciler tarafından tüm bilgiler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile AFAD'a bildirildi.

PİLOT İLLER İSTANBUL, ERZİNCAN VE ISPARTA

BTK, AFAD ve GSM firmalarının yürüttüğü çalışmayla, valilik, hastane ve toplanma merkezleri gibi ihtiyaç duyulan alanlarda geniş kapsama alanına sahip ve depreme dayanıklı, ortak sabit baz istasyonu kuleleri de kurulacak. Pilot olarak belirlenen İstanbul, Erzincan ve Isparta kulelerin kurulacağı ilk iller olacak.

ÜÇ İL İÇİN 110 KULE PLANLANDI

Yapılan saha araştırmaları neticesinde İstanbul başta olmak üzere 3 il için toplam 110 noktada kule kurulmasına ihtiyaç olduğu belirtildi. Bu kulelerin 25'inin İstanbul'da kurulması gerektiğine karar verilirken, gerekli onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından baz istasyonu kulelerini kurulmasına başlanacak.

SAKARYA YOK

Öte yandan baz istasyonu kurulacak iller arasında Sakarya yok. Marmara Depreminde en  fazla zararı gören ve bugünkü Nüfusu 1 milyon sınırına dayanan Sakarya’nın bu kapsama alınmaması hayretle karşılandı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER