Milli Tren Sakarya'da Üretilecek

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal'ı ziyaret ederek Elektrikli Tren Seti ve Dizel Tren Seti'nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Milli Tren Sakarya'da Üretilecek
banner3

  Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyelerine çalışmalar hakkında bilgi veren Erol İnal Milli Tren Projesi'nin hızla ilerlediğini belirten İnal konuşmasında Sakarya'nın söz konusu projeye sahip çıkmasının önemine değinerek şunları dile getirdi:
“Milli Tren Projesi ile vagon ve demiryolu üretiminde Sakarya marka olabilir. Çünkü bu sektör Türkiye'de yeni yeni ayağa kalkan şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor. Bugün Sakarya sadece vagon değil setlerin üretildiği bir yer haline geldi. Bu sektör adına büyük bir başarıdır. Demiryolu sadece ulaştırma değil, turizm ve ticaretin canlanması anlamında da büyük önem taşıyor. Şehirler garların etrafında gelişiyor ve şekilleniyor. Dünya ülkelerine baktığımızda istatistikler gösteriyor ki; İsviçre dünya seyahat ortalamasında ilk sırada ardından Almanya ve İngiltere geliyor. Bu sıralamada Türkiye 20. Sırada yani geride. Bunun arttırılması demiryolu güzergahının çoğaltılması ve hızlı trenlerle mümkün olacaktır. Sektörümüz bu konuda mevcut teknolojisi ile hesaplandığında ortalama 7 yıl zirvede kalabilir.” dedi.
İnal konuşmasının devamında Milli Tren Projesi" kapsamında üretimi gerçekleştirilecek Elektrikli Tren Seti (EMU) ve Dizel Tren Seti'nin (DMU)görsel tasarımının tamamlandığı bilgisini vererek projenin ihale aşamasına geldiğinin de altını çizdi.
(TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal yüzde yüz Sakarya üretimi Milli Trenlerin orta vadede dünya pazarına gireceğinin de bilgisini vererek Sakarya'nın bu anlamda lojistik öneminin de artacağını belirtti.
Ziyarette konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul TÜVASAŞ gurur duyduğumuz çalışmalara imza atıyor. SATSO olarak TÜVASAŞ'ın her zaman yanındayız. Sakarya olarak ana ve yan sanayilerini geliştirmiş, ticaretini ve turizmini zincirleme olarak canlandırmış, sosyal yaşamında hak ettiği kaliteyi yakalamış bir Sakarya inşa etmeye gayret ediyor bu hedefle ilerliyoruz. İlimizin gelişimine katkı sağlayacak bu projenin heyecanını da ayrıca yaşıyor Genel Müdürümüze Sakarya'yı marka yapacağına inandığımız bu büyük projesinde başarılar diliyoruz. Gelecek Sakarya'nındır.
Kösemusul, raylı taşıtlar konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini yineleyerek “Kendi tren setleri ve yüksek vagonumuzu üretmek için büyük heyecanla çalışan mühendis ve işçilerimiz, yöneticileriyle birlikte adını demiryolu tarihine altın harflerle yazdıracak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER