METEOROLOJİ'DEN TROPİK FIRTINA UYARISI

Türkiye, ilk kasırgasını yaşayabilir. Meteoroloji uzmanlarının paylaştığı son verilere göre Akdeniz'de toplanmaya başlayan ve 'tropik fırtına' adı verilen mini kasırganın Türkiye'yi vurma ihtimali yüzde 80'lere kadar çıktı.

METEOROLOJİ'DEN TROPİK FIRTINA UYARISI
banner3

Ülkemizi İzmir üzerinden vurması beklenen 'tropik fırtına'nın saatte 145 kilometre hıza ulaşabileceğinden bahsedilirken, ABD'li meteoroloji uzmanları da kasırganın muhtemel rotasını çizdi. İngiliz basını da mini kasırgayı manşet yaparak fırtınanın saatte 160 kilometreyi bulabileceğini yazdı. Yabancı basında fırtınanın adı 'Medicane' ve 'Zorba'...

Öte yandan beraberinde aşırı sağanak yağışları da getirmesi öngörülen fırtına için İzmir başta olmak üzere Ege Denizi'ne kıyısı olan şehirlerimiz alarm durumuna geçti.

Meteoroloji uzmanlarına göre; Türkiye'nin ilk kasırgası olabileceği ihtimali üzerinde durulan 'tropik fırtına'nın ülkemizi İzmir üzerinden etkileme olasılığı yüzde 80'e çıktı. ABD'li meteoroloji uzmanları şiddetli fırtına için yol haritasını belirledi. Ülkemize 29 Eylül Cumartesi gecesi giriş yapması, 30 Eylül Pazar günü ise Ege kıyılarını, Marmara'nın batısı ile Batı Akdeniz'i etkisi altına alması bekleniyor. Şiddetli fırtına ile birlikte aşırı yağışların etkili olması tahmin ediliyor.

SON DURUM GÖRÜNTÜLENDİ

Türkiye'yi vurması beklenen 'Tropik Fırtına', İtalya ile Yunanistan arasındaki İyon Denizi'nin üzerinde toplanmaya başladı. İşte son durum...

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER