Manevi Yolculukların Şairi Şeyh Galip

Büyükşehir Belediyesi Nisan Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Aşk’ın Kalbe Yolculuğu: Şeyh Galip panelinde konuşan Victoria Rowe Holbrook, “Hüsn-ü Aşk tam anlamıyla manevi yolculuk kitabıdır” ifadelerini kullanırken; Bahtiyar Aslan, “Hüsn-ü Aşk bittiğini sandığımız yolu yeni bir yolculuk olarak anlatır” dedi.

Manevi Yolculukların Şairi Şeyh Galip
banner3

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri, Aşk’ın Kalbe Yolculuğu: Şeyh Galip paneli ile devam etti. AKM’de gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Şair Ercan Yılmaz’ın yaptığı programda İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Victoria Rowe Holbrook ve İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahtiyar Aslan, Şeyh Galip’in hayatı, edebi tarzı ve eserleri ile ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Dünya Edebiyatının En İyilerinden

Şair Ercan Yılmaz, “Galip Dede, sadece Türk edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en iyilerindendir. 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde Hüsn-ü Aşk eserini oluşturuyor. 3. Selim ile yakınlığı ile bilinen Galip dede, şiirlerinde Selim’in yeniliklerinden övgüyle bahsediyor. Galip dedenin asıl hususiyeti aşk üzerinedir. Yaşamı boyunca aşk tabiri ikinci bir isim niteliği taşıyor” ifadelerini kullandı.

Hüsn-ü Aşk üzerine tez yazdım

Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk eseri ile uzun süreden beri ilgilendiğini belirten Holbrook, “Hüsn-ü Aşk Şeyh Galip’in şaheseridir. Üniversite yıllarımda bu eserle çok vakit geçirdim. Tez konusu ile ilgili araştırma yaparken bu eseri incelemeye karar verdim. 82 yılında ilk okuduğum zaman yüz sayfa soru çıkarıp bu sorulara cevaplar aradım. İstanbul’a geldiğimde ise Göztepe’de yaşayan eski tarikat ehli insanlar ile tanıştım. Geçmişlerinde hepsi başarılı işler yapmış tasavvuf eserlerini okuyan bir ihtiyar grubuydu. Beni içlerine dâhil ettiler. Onların yardımı ile doktora tezimi yazdım. Sonra anladım ki Hüsn-ü Aşk bir manevi yolculuk kitabıdır” diye konuştu.

Zeka Kurgusu Fevkalade

Holbrook’un ardından söz alan İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahtiyar Aslan ise, “Edebiyatımızda ve günümüzde aşk bir yolculuk olarak algılanır. Hüsn-ü Aşk’ın yolculuktan okunması gerektiği görülür. Sevgiliye yolculuk, Allah’a yolculuk gibi vurgular eserlerinde görülmüştür. İç dünyanıza yaptığınız yolculuk aslında kendinize doğru yaptığınız yolculukla birleşir. Hüsn-ü Aşk bittiğini sandığımız yolu yeni bir yolculuk olarak anlatır. Bütün ömrünü 42 senede tüketmiş Şeyh Galip, henüz okumaya yeni başladığımız bir zamanda Hüsn-ü Aşk’ı yazmıştır. Zekâ kurgusunun fevkalade işlendiği Şeyh Galip’in şaheseridir” ifadelerini kullandı. Programın ardından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan, katılımcılara teşekkür ederek günün anısına çiçek takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER