Kumaşa Hayat Veren Dokunuşlar

Adapazarı’nın tarihi en eski Kız Meslek Liselerinden Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 60. Yıl Etkinliği olarak hazırladığı geleneksel yılsonu defilesi büyük beğeni topladı.

Kumaşa Hayat Veren Dokunuşlar
banner3

Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, El Sanatları Teknolojisi Alanı ile Grafik ve Fotoğraf Alanı öğrenci ve öğretmenlerinin ortaklaşa hazırladığı defilede, Abiye ve Modern tasarımlardan oluşan 36 kıyafet görücüye çıktı.

 

‘Kumaşa Hayat Veren Dokunuşlar’ adlı kreasyon defilesi iki bölümde hazırlandı. Birinci bölümde; kumaş, tül ve güpürün birlikte kullanılmasıyla hazırlanan Abiye Grubunda yer alan 18 farklı giysi ve aksesuar+1 final kıyafeti, ikinci bölümde ise günümüz modern tasarım anlayışının geleneksel motiflerle harmanlandığı 17 farklı giysi, öğrencilerin mankenliğinde davetlilerin beğenisine sunuldu.

 

SATSO başta olmak üzere Saje Brode, Atak Broderi, Vereno Home, Çukurova Makine, Saral Fotoğrafçılık ve Mekan Sponsoru Elmas Garden Inn’in katkılarıyla hazırlanan muhteşem defilede; Anadolu dokumalarında sıkça görülen Elibelinde, Koçboynuzu, Kuş, Göz, Yıldız, Çintemani, Su Yolu, Bereket vb. motifler toplumların gelenek görenek, zevk, anlayış ve inançlarını sembollerle ifade etme biçimi olarak tanımlanırken, bu motiflere yüklenen anlamlar modern formlar üzerinde uygulanarak kültürel zenginliğimizin vurgulanması hedeflendi. Defilenin final bölümünde hazırlanan kadife kumaş üzerine işlenen“Karanfil ve Hayat Ağacı Motifli 17. Yüzyıl Osmanlı Çatma Kumaş Desen’li” Kaftan tasarımı ve geleneksel birçok teknik ve malzemenin bir arada kullanıldığı başlık tasarımı davetlilerin büyük hayranlığını kazandı.

 

Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Dilek Balcı Saygılı, “Okullar Hayat Olsun” Projesi kapsamında; Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, El Sanatları Teknolojisi Alanı, Grafik ve Fotoğraf Alanı işbirliğinde hazırlanan defileye gece gündüz emek veren mezun ve aktif öğrencilerden; Tasarımcı Aday Öğretmen Selda Kavas, Giysi Üretimi Aday  Öğretmeni Havva Sezgin ile öğrencileri Berfu Demirtaş, Betül Kavas, Elmas İlhan, Merve Tarancı, Sare Atmaca, Sena Akgün, Selma Durmuş, Ayşen Keçeci, Berna Uğur, Beyza Çil, Betül Beyazıt, Elif Çetin, Haskız Yurt, Tuğba Akalın, Sare Yasak, Sena Arabacıoğlu, Yağmur Taşdemir, Ennur Pehlivan ve Ayşenur İrtanki’yi, defilenin sunumunu gerçekleştiren manken öğrencileri başarılarından dolayı ayrı ayrı tebrik etti. İzleyenlerin büyük takdirini kazanan Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin muhteşem defilesinden geriye, renkli ve hafızlardan uzun süre silinmeyecek görüntüler kaldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER