KÜLTÜRÜMÜZDE YERİ YOK

Dünyanın her yerinde kutlanan Cadılar Bayramı yıllar geçtikçe Türkiye'de de kabul görmeye, hatta kutlanmaya başladı. Her sene 31 Ekim'de kutlanan Cadılar Bayramına Sakaryalılar ne diyor?

KÜLTÜRÜMÜZDE YERİ YOK
banner3

İşte vatandaşların görüşleri;
‘BAYRAMLARIMIZ VAR’
Cadılar Bayramı toplumumuza aykırı diyen Hasan Su, “Cadılar Bayramı gibi kutlamalar Türkiye’de kültürümüzü kötü etkiler. Bizim kültürümüz yozlaşacak kadar değersiz bir kültür değil. Kültürümüze sahip çıkmalıyız. Bizim kendi kutsal günlerimiz, bayramlarımız ve milli günlerimiz var. Bayramları tatille geçiriyoruz yılbaşını heyecanla kutluyoruz. Bayramda annesini, babasını unutanlar cadılar bayramında arkadaşlarını unutmuyorlar” dedi.
‘GENÇLER HASSAS DEĞİL’
Şenay Akyol, “Cadılar Bayramı gibi Avrupa’dan kültürümüze geçmeye çalışan etkinlikleri, bayramları tasvip etmiyorum. Gençlerimiz maalesef bu gibi konularda hassas değil. Tamam, gençler eğlensin ama kültürlerine de sahip çıksınlar. Çünkü Anadolu’nun kültürü kadar köklü bir kültür yok. Biz sahip çıkmazsak gelip elin adamı değiştirir” ifadelerini kullandı.
‘YOZLAŞIYOR’
Süha Yüksel, “Cadılar bayramı gibi kutlamalar gençlerin eğlenmesi için güzel ama bunun bizim kültürümüze geçmemesi gerekiyor. Geçen bir haber okumuştum Edirne’de böyle bir kutlama yapılmış, bu yanlış bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Maalesef böyle şeyler olunca gençler yozlaşıyor, gençleri kaybediyoruz. Ben de gencim ama kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
‘KÜLTÜRÜMÜZ GENİŞ’
“Kültürümüzde gizli kalmış o kadar cevher var’’ diyen Ercüment Şanlı, “Ben genç olarak bu gibi kutlamalara karşıyım. Kutlama yapılsın ama bunu Cadılar Bayramı adı altında yapmasınlar. İlla bir şey kutlanacaksa arkadaş bayramı dost bayramı olsun. Türkiye’nin çok güzel kültürü var. Kültürümüzde gizli kalmış o kadar şey var ki aslında devlet tarafından gençlere bunlar için eğitim verilmeli” dedi.
‘BİLMEDEN ARAŞTIRMADAN’
Ferhat Özgün, “Böyle kutlamalar yüzünden kültürümüz maalesef yozlaşıyor. Kendi kültürümüzü unutuyoruz. Dünyada herkes kapitalist düzene mahkûm olduğu için bilmedikleri araştırmaya bile gerek duymadıkları şeyi kutluyorlar. Cadılar Bayramının kökeni Keltlere dayanır. Türkiye’nin kaldıracağı bir şey değil Cadılar Bayramı” dedi. 
KÜLTÜRÜMÜZ YOZLAŞMASIN
Hükümetin kutlamalara engel olması gerektiğini belirten Ahmet Mert, “Cadılar Bayramı bizim dinimizde de kültürümüzde yeri olan bir şey değil. Bu gibi şeyler Avrupa özentiliğinden gençlerimizin yozlaşmasından başka bir şey değil.  Hükümetimizin bu şekilde kutlamalara engel olması gerekiyor. Kültürümüzü tanıtan eskiden dedelerimizin yaptığı etkinlikleri gençlere tanıtması gerekiyor. Tamam, gençler eğlensin ama kültürümüzü yozlaştırmadan eğlensinler. Ben çok üzülüyorum gençlerin bu durumuna” dedi.

Kaynak: Akşam Haberleri Haber: Nazile AKARSU

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER