KİTAPÇI DA VATANDAŞ DA MAĞDUR

Ülkemizde kağıdın dışarıdan ithal edilmesiyle kitap fiyatlarına sürekli zam geliyor. Bir zamanlar herkes tarafından bilinen ve gidilen kitabevleri bir bir kapılarına kilit vuruyor. Konunun iki muhatabı olan kitapçılar ve vatandaşların görüşlerini aldık.

KİTAPÇI DA VATANDAŞ DA MAĞDUR
banner3

SÜREKLİ ZAM’
Kitapçı Kadircan Mendi, “Kitaplara sürekli zam geliyor. Türkiye artık kâğıt üretmiyor, dışarıdan geliyor. Dolayısıyla her kitap yeniden basılırken kura göre artabiliyor. Zam çok satanlar popüler listesini etkiler, alıcısı da düşer. Kitap Türkiye’de lüks tüketime girmeye başladı. Dolaysıyla kitap okuyan az bir kitle var. Onlar çok etkilenmez alırlar. Başka şeyden kısar yine de alırlar” dedi.
‘FIRSATÇILIK YAPIYORLAR’
Kağıdın ithal edildiğini belirten Kitapçı Muhammet Uğurluoğlu, “Kâğıt fiyatlarından kaynaklanabilir. Kâğıt ithal ediliyor. Ama dolar ve döviz çıktığı zaman kâğıt fiyatları artıyor. Ama düştüğünde bu indirimi yansıtmıyorlar. Okullardan sürekli kitaba yönlendirme olduğu için yayınevleri fırsatçılık yapıyor. Vatandaşın alım gücü yerinde sayıyor. Ben doğru bulmuyorum. Kitap almaya gelen internetten fiyatına bakıyor o fiyattan almak istiyor’’ ifadelerini kullandı. 
‘İKİ KESİM VAR’
Kitapçı Aybüke Görür, “Kitaplara zam gelince insanlar genellikle tepkili oluyor. Aslında bu da bizden kaynaklı bir şey değil. Biz de mağdur oluyoruz. Kitapta göreceli bir kavram var. Kimi insan kitaba değer vermediği için o parayı da vermek istemiyor. Ama bir kesimde var, kitaba tüm parasını yatırıyor. O yüzden bizim bir düşüşümüz olmuyor. İlla ki alan oluyor” dedi.
‘OKUNMASIN DİYE’
Kitapların pahalılığını özel sektöre bağlayan Muhammet İrfan Köken isimli vatandaş, “Ben ara sıra kitap okurum. Ülkemize kâğıt üretimini özel sektöre bıraktığınız zaman zammın olması kaçınılmaz. Bunları zaten insanlar okumasın diye yapıyorlar. Böyle olunca insanlar korsan kitaplara yöneliyor. O zaman da kayıt dışı ekonomi. Bunları devlet tetikliyor” ifadelerini kullandı. 
‘BİR ŞEYLERDEN KISARAK’
Mustafa Bıçakçı, “Kitap almak için bütçe ayıramıyorum ama mecburen bir şeylerden kısarak almaya çalışıyorum. Ne kadar zam gelirse gelsin kitap alınıp okunur. Türkiye’de her zaman kitap pahalı oldu. Ama günlük piyasaya bakarsan sigara 15-20 TL, ona nazaran kitap daha ucuz. Millet okumak istemiyor, devlet de kimsenin okumasını istemiyor” diye konuştu. 
‘EKMEK YERİNE KİTAP’
Şenol Belipek, “Bence yersiz bir zam olmuş. Bu şartlar altında kitaba da zam yapılması çok saçma. Bu durum insanları kitap okumaktan uzaklaştırır. İnsanların ekmek almaya parası yokken kitabı nasıl alsınlar. Fakat şöyle de bir durum var, sigaraya o kadar para verip içenler ondan kesip de alabilirler” dedi. 
‘ŞAŞIRMADIM’
İnsanların geçim derdinde olduğunu aktaran Yaşar Şahin, “Zam gelmeyen bir şey yok ki. Kitaba da gelmiş, şaşırmadım. Türkiye sahipsiz yani, öyle olmasa bu durumlara gelmezdik. Eskiden serbest piyasa ekonomisi diyorlardı herkes istediğini yapıyor. İnsanlar zor geçiniyorlar, kitaba parayı nereden bulsunlar” diye belirtti. 
‘ÖĞRENCİLERİM İÇİN’
Osman Yavuz isimli vatandaş ise, “Bir defa kağıt masrafı dışarıya bağlı oldu. Kâğıt fabrikalarımızı bir şekilde yok ettiler. Ama kimse kitap fiyatlarının pahalanmasını istemez. Bunu öğrencilerim için istemiyorum en azından. Fakir aileler için istemiyorum. Kimse istediği gibi gerile gerile istediğini alamıyor” dedi.

Kaynak: Akşam Haberleri Haber: Sibel BULUT

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER