KARASU’DA KİMYASAL PANİK! MESLEK LİSESİ KAPATILDI

Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kimyasal alarm verildi. Geniş güvenlik önlemlerinin ardından AFAD ekipleri okulda inceleme yapıyor.

KARASU’DA KİMYASAL PANİK! MESLEK LİSESİ KAPATILDI
banner3

Karasu ilçesinde su basan okulun bodrum katında 'Karpit' kimyasal maddesinin su ile teması sonucunda zehirli gaz açığa çıktı. Kimyasal alarm verilen lisede alınan geniş güvenlik önlemleri sonrasında AFAD ekipleri okulda incelemelerini sürdürüyor.
Karasu ilçesi Kabakoz Mahallesi'nde bulunan Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bodrum katını yağış sonrasında su bastı. 'Karpit' kimyasal maddesinin su ile teması sonucunda zehirli gaz açığa çıktı. Okul görevlileri durumu hemen yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, ortaya çıkan gaz için AFAD ekiplerine bilgi verdi. Harekete geçen AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünden 4 personel, 1 KBRN aracı ile olay yerine ulaştı. KBRN ekibinin yaptığı ölçümler sonucu ortamda karbonmonoksit gazı tespit edilerek, gerekli güvenlik önlemleri alındı. Ekipler gerekli ölçümleri yapabilmek için gazın havada dağılmasını beklerken, emniyet, itfaiye ve SASKİ ekipleri de okul çevresinde güvenlik önlemleri alarak çalışmalarını sürdürüyor.

KARPİT NEDİR
Karpitin, kimyadaki karşılığı Kalsiyum karbürdür (Calcium Carbide). Karpit bazılarının bildiğinin aksine bir maden değildir aksine endüstriyel bir üründür. Karpit, kireç ve kömürün yaklaşık 2200 derecede elektrikli ark fırınlarında eritilmesi ile elde edilir. Üretimden çıkan karpit büyük parçalar halindedir ve çok sert olduğu için özel kırma makinelerinde kırılarak istenilen ölçülere getirilir.

Karpit yanıcı bir maddedir ve karpitin suyla oluşan tepkimesi sonucu asetilen gazı (C2H2) meydana gelir. Karpitin günlük hayattaki çoğu kullanımı bu özelliğe dayandırılarak yapılır. Günümüzde, Deniz fenerlerinde, madenlerde, eskiden sokak aydınlatmalarında karpit lambası kullanılmaktadır. Karpit lambası asetilen gazını yakarak ışık verir. Etilen (asetilen) gazı; özellikle yeşil muzların, armutların, mandalina, limon gibi narenciyenin sarartılmasında kullanılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2019, 19:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
enes ali yılmaz
enes ali yılmaz - 6 ay Önce

karasu sakarya şehit hasan keleş mesleki teknik ANADOLU LİSRSİ VE OKULUMUZ DURUMU COK KÖTÜ VE İNŞALLAH BİDA BÖYLE YAŞAMIMIZI DİLİYORUM VE BÖLÜMLEİMİZ ÇOK KÖTÜ İLÇEMİM ADINA ÇOK OLMUŞ VE ALLAH KORUSUN OKULUMUZ HAVA UÇABİLİRDİ YANİ

SIRADAKİ HABER