KARASU'DA MOBİL İLETİŞİM SIFIRLANDI

Karasu ilçesinde mobil iletişim artık yok. Karasu Belediyesi ilk olarak Vodafone ait baz istasyonlarını kapatmıştı. Yapılan uygulamaya devam edildi ve diğer operatörlere ait baz istasyonları da kapatıldı.

KARASU'DA MOBİL İLETİŞİM SIFIRLANDI
banner3

Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan GSM baz istasyonları  belediye tarafından devre dışı bırakıldı. İlk olarka Vodafone baz istasyonlarının kapatılması ile başlayan uygulama ile ilgili Vodafone Türkiye bir açıklama yapmış ve konuyla ilgili idari ve yasal süreci başlattığını açıklamıştı. 

Konu ile ilgili bir açıklamada Karasu Belediyesi yaparak  "Kanunları uyguladık" demişti.

Uygulama daha sonra diğer operatörlerede yansıdı ve de 3 GSM Operatörünün baz istasyonlarını devre dışı bırakıldı.

İşte ilk yaşanan baz istasyonu kapatılması sonrası yapılan açıklamalar;

İletişim devi Vodafone Türkiye'nin Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan çekim noktaları, Karasu Belediyesi tarafından devre dışı bırakıldı. Vadafone tarafından Karasu ilçesindeki müşterilerine "Değerli müşterilerimiz, Karasu’da belediye tarafından ilçedeki çekim noktalarına yapılan müdahale sebebiyle iletişiminizde kesinti yaşayabilirsiniz” ifadelerinin yer aldığı mesaj gönderildi.

VODAFONE TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili Vadafone Türkiye’den yapılan açıklamada, “Vodafone Türkiye olarak çekim noktaları kurulumunu düzenleyen bir imar mevzuatı altyapısına acil ihtiyaç duyulduğunu uzun süredir dile getirmekteyiz. Mevcut durum Karasu Belediyesi tarafından istismar edilmiş ve yargı yoluna gidilmeden fiili olarak çekim noktalarının elektrikleri kesilmiştir. Özellikle deprem bölgesi olan Karasu'da acil durumlarda halkın iletişimini sağlayacak olan mobil iletişim altyapısının hiçbir yargı kararı olmadan devre dışı bırakılmak suretiyle abonelerimizin iletişiminin kesilmesi, kabul edilebilecek bir durum değildir. Vodafone Türkiye olarak, Karasu Belediyesi’nin bu müdahalesine karşın idari ve yasal süreci başlatmış ve bu fiili davranışın sonuçlarının ne olacağını belediyeye yazılı olarak bildirmiş bulunmaktayız” denildi.

"BELEDİYEMİZ KANUNLARI UYGULAMAKTADIR"
Konuyla ilgili Karasu Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Kamu yararı ile biz bu işi yapıyoruz. Haberleşme özgürlüğünü sağlıyoruz demek, kanun hükümlerine aykırı davranmayı gerektirmemektedir. Kanunlar bireylerin uyması gerektiği düzenlemelerdir. Anayasa önünde her birey eşittir. Belediye olarak her türlü kolaylığı sağlamamıza, uyarı yazıları yollamamıza rağmen GSM operatörleri belediyemiz ile iletişime geçmemiştir. Kanunsuz ve insan sağlığına zarar veren istasyonları işletmeye devam etmişlerdir. Belediyemiz kanunları uygulamaktadır, uygulamaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER