Kar Sapanca'ya Yaradı!

Saski Genel Müdürü Rüstem Keleş yağan kar yağışlarının Sapanca Gölüne ilaç gibi geldiğini ifade etti. Keleş yaptığı açıklamada göl seviyesinin 31,03 metre seviyesine yükseldiğini açıkladı.

Kar Sapanca'ya Yaradı!
banner3

Geçen Yıla Göre 1,5 Metre Yükseldi

Havzasına düşen kar yağışları ile Sapanca Gölü’nün yükselişini sürdürdüğünü belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Şuanda göl seviyesi 31,03. Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 1,5 metrelik yükselme söz konusu. Göl seviyesinin tekrar yükselişe geçmesi bizleri son derece memnun ediyor” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, şehir genelinde etkili olan kar yağışı ile Sapanca Gölü’nün yükselişini sürdürdüğünü belirtti. Rüstem Keleş, “Geçtiğimiz yıl gölde düşeyde yaklaşık 3 metrelik net düşüş yaşanmıştı. Bu durumda yatayda neredeyse yüz metreye varan çekilmelere neden olmuştu. Hamdolsun bu sene yağışlı dönem güzel geçiyor. Özellikle kar yağışları göl havzasında etkili oluyor. Şuanda göl seviyesi 31,03. Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 1,5 metrelik yükselme söz konusu. Ve seviye yükselmeye devam ediyor. Göl seviyesinin tekrar yükselişe geçmesi bizleri son derece memnun ediyor” diye konuştu.

 

Yağışlar gölün kalitesini artırıyor

Havzaya düşen yağışların gölün su kalitesini artırdığını da açıklamalarına ekleyen SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Gölün maksimum seviyesi 32,18’dir. Göl maksimum seviyeye geldiği zaman, Çark Deresi’nin kapakları açılıyor ve göl suları Çark Deresi ile Karadeniz’e ulaşıyor. Bu devinim göldeki su kalitesinin artmasını sağlıyor. Bu döngü gölün sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Havzadaki kar yağışı da büyük önem arz ediyor. Karların eriyişi yaklaşık iki, üç ay devam edecek. Bu girişlerle birlikte Şubat ayında gölün maksimum seviye olan 32,18’lere çıkacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER