İYİLİĞE SÜRÜYORLAR

UNICEF’te gönüllü olarak çalışan ve bugüne kadar 64 ülkeyi gezen mimar Ali Kardeş ve İngiliz asıllı mimar Nesli Avcı tarafından başlatılan “İyiliğe Sür” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında güzergahları üzerinde uğradıkları her noktaya iyilik taşımak isteyen motosiklet sevdalısı 2 mimarın ilk durağı Sakarya’nın Erenler İlçesi Çaybaşı Yeşiltepe İlkokulu oldu.

İYİLİĞE SÜRÜYORLAR
banner3

 

 

İLK DURAKLARI SAKARYA OLDU

Daha önce birçok kurumsal firmada görev yapan ve Marmaray Projesi’nde imzası bulunan Ali Kardeş isimli mimar tarafından başlatılan ve Londra doğumlu mimar Nesli Avcı’nın da eşlik ettiği “İyiliğe Sür” isimli sosyal sorumluluk projesinin ilk durağı Erenler Çaybaşı Yeşiltepe İlkokulu oldu. Motosiklet sevdalısı 2 mimar geldikleri okulda ana sınıfının zeminini yeniledi, yıpranmış kapıları onardı ve tadilat gerektiren duvarları boyadı. Yaklaşık 3 gün boyunca Sakarya’da kalan iki mimar okulda eğitim gören öğrencilerle bol bol fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi. Öte yandan başlatılan bu sosyal sorumluluk projesine destek veren The Texta isimli yapım şirketi programın belgeselini çekmeye başladı. Bu belgesel, TV Programı olarak yaz aylarının başında bölümler halinde yayınlanmaya başlayacak.

 

ÖRNEK BİR PROJE

Örnek bir sosyal sorumluluk projesi olan programın finalinde motosiklet yolculuğunu iyilik ile noktalamak ve başta motosiklet gezginleri olmak üzere tüm gezginleri bu proje ile buluşturmak gibi bir amaçları olduğunu vurgulayan Ali Kardeş ve Nesli Avcı; motosiklet gezilerini ve gezginlerini ön plana çıkarmak ve ekrana taşımak, Türkiye’de motosiklete karşı olan ön yargıyı mümkün olduğunca olumlu hale getirmek, her bölüm farklı bir motosiklet ile özelliklerini ve motosiklet ekipmanlarını tanıtarak güvenli seyahat etmenin püf noktalarına değinmek ve aslında yapılan her gezinin sonuna iyilik eklenebileceğini göstermek, yardımseverliği ve paylaşmayı aşılamak olduğunu belirtti.

 

“UFAK DOKUNUŞLAR YAPMAK İSTEDİK”

Başlattıkları projeyi sosyal medya hesaplarından paylaştıkları anda çok büyük destekler aldıklarını ifade eden Mimar Ali Kardeş, “Bir süre önce UNICEF’te görev alarak yurt dışında çalışmaya başladım ve Türkiye’ye döndükten sonra hem gezip hem de gezdiğimiz yerlere mutluluk verecek ufak dokunuşlar yapmak istedik arkadaşım Nesli Avcı ile birlikte. İkimizin de mimar olması ve motosikleti severek hayatının bir parçası haline getirmiş olması nedeniyle böyle bir karar aldık. Gittiğimiz yerlerde ufak dokunuşlarla ailelerin ve çocukların yüzünü güldürmek istedik ve bu projeyi birlikte yönetmeye başladık” dedi.

 

“FARKINDALIĞI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”

Mimar Ali Kardeş’in daveti üzerine projeye katılan ve 5 yıl önce Türkçe’yi öğrenen İngiliz asıllı Nesli Avcı ise, “Londra’da doğup büyüdüm, bende Ali gibi bir mimarım ve aynı zamanda motosiklet kullanıcısıyım. ‘İyiliğe Sür’ projemiz bir gezgin olarak uğradığımız her noktaya iyilik götürmeyi amaçlayan bir proje. Sosyal sorumluluk projelerinin önemini vurgulamak ve farkındalığını arttırmak istiyoruz. Bu sebeple güzel projeye birlikte adım attık. Yolculuğumuzun ilk durağı olan Sakarya’da bir okulda başlattığımız bu sosyal sorumluluk projemizle motosikletlere karşı olan ön yargıları da mümkün olduğunca olumlu hale getirmek istedik” şeklinde konuştu.

 

“YAZ DÖNEMİ BAŞINDA YAYINLANMAYA BAŞLANACAK”

Öte yandan projeye destek veren ve çekimleri başlatan The Texta Yapım Şirketi Başkanı ve ‘İyiliğe Sür’ programı yapımcısı Eyüp Saraçoğlu, “Bu proje ile sosyal sorumluluğun farkındalığını arttırmak istiyoruz. Gündelik hayatta bazen bu sosyal sorumluluk projeleri geri planda kalsa da bizler bu projeyi ekranlara taşımak için çalışmalarımızı başlattık. Proje kapsamında okulları, ailelerin evlerini gezecek ve buralarda ufak dokunuşlar gerçekleştireceğiz. Şuanda çekimlerimiz sürüyor, yaz döneminin başlangıcında sürpriz bir kanalda bu belgeseli yayınlayacağız. Biz yapımcı şirket olarak bağış ya da yardım toplamıyoruz, programımıza reklam aldığımız firmalardan gelen ücretleri proje kapsamında kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER