banner28

İslam'dan Aile Haftası Mesajı

Aile ve Sosyal Politikalar Ayşenur İslam Aile Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı. İşte O mesaj:

İslam'dan Aile Haftası Mesajı
banner3

Aile sahip olduğumuz medeniyet mirası içinde öncü ve belirleyici bir değer taşımaktadır. Tarihi, insani ve sosyolojik özellikleriyle vazgeçilmez önemi bulunan aile kurumu; inançlar, gelenekler ve kültürel yapı açısından da hemen hemen her toplumda yüksek bir değere sahiptir.
Toplumun temel taşı olarak kabul edilen aile kavramının medeniyet inşasında gelişmesinde önemli bir rolü vardır. Aile, bireylerin sığınacağı huzurlu ve güvenli bir kale olarak toplum içindeki önemini her nesil korumayı başarmıştır.
Anayasamızda "Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar” şeklinde ifade edilen 41. Madde ile devletimiz “Aileyi” toplumun temel kavramı olarak tanımlamıştır.
Anayasamızın ilgili maddesinden hareketle; 633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde aile, çocuk, kadın, yaşlı, engelli, şehit yakınları ve gaziler ile sosyal yardımlara yönelik hizmetler tek çatı altında toplanmıştır. Bakanlığımızın görevi,  toplumun tüm kesimlerine “hak temelli” hizmet anlayışı ile bu kesimlerin her türlü ihmal, istismar ve dışlanmadan korumak, mağduriyetlerini gidermektir.
“Aile odaklı” bakış açısı ile kadını, erkeği, çocuğu, yaşlıyı ve engelliyi düşünerek çok boyutlu ve kapsamlı ele aldığımız çalışmalarımız, sorunlarımız kadar çözümlerimizi de çok boyutlu ele almamızı zorunlu hale getirmektedir.
Türk ailesi geleneksel olarak geçmişten bugüne dek sorun çözme kabiliyeti olan, tüm aile bireyleri arasında güçlü ilişkilerin kurulduğu, ailenin sosyal çevresiyle sağlıklı iletişiminin var olduğu nitelikle anılmıştır. Ancak küreselleşen dünyanın hızla değişmesinden teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarla birlikte, aile kurumu da etkilenmiş ve çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.
Aile kurumunu bu yeni şartların ve hızlı değişimlerin yakıcı etkisinden korumanın sosyal bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  Bu doğrultuda; birey, aile ve toplum refahını artırmak amacıyla tüm toplumu kapsayan katılımcı anlayışla, adil ve arz odaklı bütüncül sosyal politikalar üretmekte uygulamakta ve izlemekteyiz.
Bakanlığımız tarafından aile konusunda çok sayıda proje, araştırma, yayın, sempozyum, şura ve çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Zaman zaman kamuoyu ile bu alandaki birikim ve deneyimlerimiz paylaşılmaktadır. Gerek Bakanlığımız gerekse hükümetimiz Türk aile yapısının korunması konusunda büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir.
Birleşmiş Milletler kararı ile her yıl 15 Mayıs’ın Aile Günü ilan edilmesi ve o günü içine alan haftanın “Aile Haftası” olarak kutlanmasıyla aile kavramı hakkında dünyada da farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu anlamlı haftanın tüm dünyada aile değerlerini korumaya yönelik hassasiyetleri artırmasını diliyorum.
Dünyada ve ülkemizde aileye ve aile değerlerine yönelik hassasiyet ve çalışmaların karşılığını bulacağına, gelecek nesillere daha iyi bir miras bırakacağımıza tüm kalbimle inanıyor, tüm vatandaşlarımızın “Aile Haftası”nı kutluyorum.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER