İŞKUR 'Youtuber' yetiştirecek

İŞKUR, Google ile yaptığı anlaşma sonrası "Youtuber" eğitimlerine başladı.

İŞKUR 'Youtuber' yetiştirecek
banner3

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), giderek daha büyük bir gelir kapısı hâline gelen dünyanın en büyük video platformu Youtube ile ilgili önemli bir adım attı.

Kurum, Google ile işbirliği yaparak gençlerin yeni gelir kapısı 'YouTuber'lık eğitimlerine başladı. Böylelikle "Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi" kapsamında gençlerin, girişimci adayların dijital becerileri geliştirilecek.

ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM

İŞKUR Genel Müdürü İsmet Köksal başkanlığında Google Türkiye Ofisi'yle yapılan toplantıda dönüşüm hareketine ilişkin planlama yapıldı.

İlk etapta Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya'da başlayan eğitimlerle gençlere yeni iş olanaklarının yaratılması hedefleniyor.

Google tarafından üniversitelerdeki irtibat noktaları aracılığıyla, girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere "dijital girişimcilik", "Nasıl YouTuber olunur?" eğitimleri veriliyor.

Ayrıca İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa'da da girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere de dijital girişimcilik konusunda eğitim veriliyor.

30 BİN LİRA AYLIK KAZANÇ

YouTube verilerine göre mobil cihazlar üzerinden video görüntüleme oranı her yıl 2 kat artıyor. Google'ın gelirinin 4 milyar dolarının geldiği YouTube kullanıcılarının büyük bölümü lise ve üniversiteli gençlerden oluşuyor.

Türkiye'de bu işi yapan gençlerin kurduğu ve takipçi sayısı 2 milyona ulaşan, görüntüleme oranı yüksek YouTube kanallarından aylık kazanç 10-30 bin lirayı bulabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER