Işıksu ASDEP ile İlgili Bilgi Verdi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürü Mutlu Işıksu, basın mensuplarına Aile Sosyal Destek Programı(ASDEP) ile ilgili bilgi verdi.

Işıksu ASDEP ile İlgili Bilgi Verdi
banner3

Sakarya Valiliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın mensupları ile kahvaltı düzenledi. Kahvaltıdan sonra Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürü Mutlu Işıksu da Aile Sosyal Destek Programı(ASDEP) ile alakalı bilgi verdi.

 

Davutoğlu Açıklamıştı

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Aile Sosyal Destek Programı Paketi ile ilgili bilgi veren İl Müdürü Işıksu, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilmesi planlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında kamunun imkanları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelere ulaşılması, ekonomik, sosyal, psiko-sosyal durumlarının anlaşılması ve durumlarına uygun müdahalelerin yapılması yoluyla vatandaşlarımızla, bahsedilen kamu hizmetlerinin daha kolay bir şekilde buluşturulması amaçlanmıştır.” dedi.

 

Sakarya Pilot Bölge

Programın uygulanacağı dört pilot ilden birinin Sakarya olduğunu belirten Mutlu Işıksu, “Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının birlikte yürüteceği ASDEP uygulamalarının başlatılması ve geliştirilmesi için dört ilde (Sakarya, Rize, Kırıkkale ve Ankara/Altındağ) pilot uygulama yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

 

İlk Olarak Sakarya’da 40.000 Aile Ziyaret Edilecek

ASDEP Programında Sakarya’nın önemli bir rol oynadığını vurgulayan İl Müdürü Işıksu, “Pilot uygulamada, ilk olarak Sakarya ilimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında aktif kayıtlı 40.000 aile ziyaret edilecektir. Sosyal hizmet görevlileri ile yürütülecek olan pilot uygulamanın amacı ‘Kamunun sosyal hizmet, sosyal yardım ve sosyal destek imkanlarından ihtiyacı olan vatandaşlarımızın faydalanmasını sağlamak’ için gerekli çalışmaları yapmak olacaktır. ASDEP görevlilerimiz mobil bilişim imkanına sahip olacak, ellerindeki bilgisayarlarla sorumlu oldukları alandaki aileleri sürekli tarayacaklar.” dedi.

 

Bütün Kurumlar Çalışacak

Aile ve Sosyal Politikalar Sakarya İl Müdürü Mutlu Işıksu, Valilik’ten İlçe Belediyelere, Emniyet Müdürlüğü’ne kadar herkesin bu projede elini taşın altına sokacağını belirterek, “Bu kapsamda 2015-Ocak ayı içerisinde Sakarya ili genelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda, Sakarya Valiliği'nin talimatları, Büyükşehir Belediyesi, il Emniyet Müdürlüğü, il Jandarma Komutanlığı, ilçe Kaymakamlıkları ve ilçe Belediyelerinin destekleriyle, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Sosyal hizmet görevlileri, yapılacak 6 aylık protokol kapsamında ASDEP çalışmalarına başlayacaklardır.” şeklinde konuştu.

 

ASDEP ile Yardıma İhtiyacı Olanlara Ulaşılacak

Sosyal yardım ve desteklere ihtiyacı olan vatandaşlara da ASDEP uygulaması sayesinde ulaşılabileceğini ifade eden Işıksu, “ASDEP kapsamında sosyal destek ihtiyacı içinde olan ailelerimize ulaşılacak yeni bir yapısal reform gerçekleştiriliyor. ASDEP ile sosyal yardım veya sosyal desteğe ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşılacaktır. Aile hekimliği uygulamasında olduğu gibi ortalama belli bir sayıda aileye 1 sosyal hizmet görevlisi düşecek şekilde bölgelere ayrıldı. Bu görevliler sorumlu oldukları ailelerimizin sosyal destek anlamındaki ihtiyaçlarını takip edecekler, denetim faaliyetinde bulunacaklar, verilen sosyal desteklerin nerede, nasıl kullanıldığını gözetecek bir ekip olacaklardır.” dedi.

 

Coş ; Hizmet Ayağa Geldi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürü Mutlu Işıksu’nun ASDEP ile alakalı bilgi verdikten sonra; Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, “ASDEP Projesi ile Hizmet Vatandaşın Ayağına Geldi.” yorumunu yaptı. 

HABER : M. Talha İBİL

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2015, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER