banner28

İnsan kaçakçılığının merkezi Sakarya mı?

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Yahya Durmaz inanılmaz açıklamalar yaptı.

İnsan kaçakçılığının merkezi Sakarya mı?
banner3

   Durmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı:“Kayıp çocuklar yurtdışına gönderiliyor. Kobay olarak, fuhuş amaçlı, organları ya da terör için kullanılıyorlar. Bir çoğu uyuşturucu ve fuhuş batağında. Uzakdoğu’da çok Türk çocuğu var. Yurtdışında onları buluyoruz. Çocuğa, ‘Annen sattı, ailen verdi’ diye anlatmışlar. Arandıklarını bilmiyorlar. Kendimizi onlara tanıtmaya çalışıyoruz. ‘Sizi ailenize götüreceğiz’ deyince, ‘Bizi nereye satacaksınız?’ diyorlar. Ailesine de inanmıyor, bize de. Çocuklardaki bu güven problemini aşmak için mücadele ediyoruz. Gerçekten de çocuğunu eliyle çeteye teslim etmiş aileler de var. Sonra kayıp başvurusu yapıyorlar. Çocuğunu teslim edip televizyonda ağlayan var. Bunun tek nedeni ailenin maddi gücünün olmaması. Bazı çocuklar çetelere kiralanmış. Çeşitli suç örgütleri onları sokakta çalıştırılıyor.” dedi.

İNSAN KAÇAKÇILIĞININ MERKEZİ SAKARYA MI?
   Yahya Durmaz, Dünyadaki insan kaçakçılığın merkezinin Sakarya olduğunu iddia etti. Yahya Durmaz. uluslararası insan kaçakçılarının Türkiye’de en çok bildikleri ilin Sakarya olduğunu iddia etti.
   Durmaz, şöyle anlatıyor: “Dünyadaki insan kaçakçılığının merkezi Sakarya. Ortadoğu’dan kaçırılan çocuklar da mülteciler de hep buradan Ege, Trakya ve Karadeniz’e gönderiliyor. Her kaçağın bir Sakarya macerası var. Nedeni, Sakarya’nın, büyük şehirlere girmeden önceki ilk kapı olması. Anadolu topraklarından Avrupa’ya geçerken en sakin şehir burası. Coğrafya da saklanmaya, gizlenmeye uygun.” (Hürriyet.com.tr)

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER