banner28

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN DİKKAT!

15 Temmuz sonrasında FETÖ üyeleri tarafından nakit paraya çevrilmek amacıyla satılan cep telefonları üzerinde daha önceden yüklenmiş ByLock Uygulaması çıkması sebebiyle ikinci el cep telefonu satışlarında yaşanan düşüş sebebiyle firmalar çeşitli kampanyalar yaparken işletme sahipleri vatandaşları uyardı.

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN DİKKAT!
banner3

 “FATURALI CİHAZ ALIN”

Özellikle Android işletim sistemi kullanan ikinci el cep telefonu alacak vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Altıntaş GSM isimli iş yerinin ortağı Murat Gazi, “ByLock olaylarından sonra tabii ki satışlarımızda bir düşüş yaşandı. İnsanlar haliyle tedirgin oluyor, korkuyorlar. Müşterilerimden bir tanesi istediği cihazın temiz ikinci eli olmasına rağmen cihazın sıfırını istedi. Merak edip sorduğumda ByLock olmasından korktuğunu o yüzden sıfır cihaz aldığını söyledi. Bu zamana kadar bizim firma olarak ByLock ile ilgili bir problem yaşamadık. Benim bu konu ile ilgili tüketicilere önerim ikinci el cihaz alırken faturalı bir şekilde almaları. Faturasız cihazları almaktan kaçınmalılar” dedi.

 

“GÜVENİLİR BAYİLERİ TERCİH EDİN”

Vatandaşların ikinci el cep telefonu alırken güvenilir bayileri tercih etmesini belirten BATI GSM ortağı İmdat Delican, “Evet maalesef son dönemlerde insanlar bu durumdan mağdur oluyorlar. Açıkça söylemek gerekirse bu duruma yapacak pek bir şey yok. Önlem olarak biz işin resmi kısmında taahhütname ile ikinci el cihazı aldığımız kişilerin kimlik bilgilerini cihazın seri numarasını IP numarasını alıyoruz. Daha önce bu şekilde bir olayla karşı karşıya gelmedik fakat kullanıcılara tavsiyemiz cihazları güvendikleri bayilerden almaları ve eğer imkanları varsa sıfır cihazları tercih etmeleri” ifadelerini kullandı.

 

“İKİNCİ EL SEKTÖRÜ KAPANACAK”

Operatörlerin sıfır cihaz alımlarını kolaylaştırdığını ifade eden ve vatandaşların ikinci el cep telefonu alımından yavaş yavaş vazgeçtiğini belirten Engin İletişim Sahibi Engin Birgin, “Artık Avrupa gibi ikinci el sektörü yavaş yavaş kapanacak çünkü bugün telefon alımı biraz daha rahatladı. Operatör mağazalarında faturanızın üzerine veriliyor cihazlar. İkinci el cihazlarda en öneli dikkat edilmesi gereken husus kimden aldığınız ve kime sattığınızdır. Telefonu mağazadan alırken ürünün evraklarını almanız gerekiyor. Eğer ürünün evraklarını almazsanız çok kötü hukuki işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple ikinci el cihaz almak biraz riskli alışverişlerinizde bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden alışveriş yapmanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER