İHH SAKARYA İlk 3 'te

İHH İnsani Yardımlaşma Vakfı Sakarya İl Temsilcisi Ruhi Ademoğlu, vakfın çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Ademoğlu, Sakarya’nın Anadolu’da Suriye’ye en çok yardım gönderen ilk 3 il arasında yer aldığını kaydetti.

İHH SAKARYA İlk 3 'te
banner3

Evren TV’de Uğur Kaya ile Ayşegül Kadıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan Konuşan Sakarya Programı’nın dünkü konuğu İHH İnsani Yardımlaşma Vakfı Sakarya İl Temsilcisi Ruhi Ademoğlu oldu. Programda vakfın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Ademoğlu, Bosna Savaşı’nda gönüllü olarak hizmet vermeye başlayan vakfın bugün dünyanın birçok ülkesinde maznun duruma düşmüş insanlara yardım yapan dev bir kuruluş haline geldiğini dile getirdi. Vakfın Afrika’dan Ortadoğu’ya,  Kafkaslardan Uzak Doğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada hizmet verdiğinin belirten Ademoğlu, “Nerede mazlum halde insanlar var biz oraya gitmek onlara yardım ulaştırmak için çalışıyoruz. Dünyanın 138 noktasında yardım faaliyetlerimiz var.” dedi.


“MAZLUMA YARDIM ETMEK GÖREVİMİZ”
Suriye’de yaşanan vahşet ve insanlık dışı olaylara yardımlar sırasında şahit olduklarını ve orada yaşayan insanların durumlarının içler acısı olduğunu ifade eden Ademoğlu, “Suriye halkı şuan gerçekten çok perişan halde. O insanlara yardım etmek bizlerin görevi. Biz hiçbir beklenti içerisinde değiliz. Tamamen Allah rızası için hareket eden bir yardım kuruluşuyuz. Oradaki insanlar aç susuz yaşamaya çalışırken onları nasıl görmezden gelebiliriz. Türkiye bu anlamda sadece Suriye’deki mazlumlar için değil birçok ülkedeki mazlumlar için hareket ediyor.” diye konuştu.


SAKARYA YARDIMDA İLK ÜÇTE
Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyelerin ve hayır severlerin katkılarıyla Sakarya’nın Suriye’ye insani anlamda büyük yardımlarda bulunduğunu anlatan Ademoğlu, Vakıfların bünyesindeki yardımlara bakıldığında Sakarya’nın Anadolu’da ilk 3 il arasında olduğunu söyledi. Ademoğlu, “15 Mayıs’ta Suriye’ye 8 TIR daha göndereceğiz. Un taşıyacak olan bu TIR’larla beraber Sakarya’dan gönderilen yardım TIR’ı sayısı 54’e çıkacak. Sakarya yardım gönderme bakımından verilere göre Anadolu’da ilk üçte yer alıyor.” dedi.


“UN GÖNDERİP EKMEK YAPIYORUZ”
Bölgede 2 adet seyyar fırının bulunduğunun ve buradan Suriye halkına ekmek dağıtıldığını dile getiren Ademoğlu, “O insanların durumunu görmeleri için zaman zaman yardım sever vatandaşlarımızı bölgeye götürüyoruz. Onları yapılan işlere şahit kılıyoruz. Olup biteni bizzat görüyorlar. Buraya geldiklerinde etkisinden haftalarca çıkamayanlar oluyor. Bugün televizyonlara, gazetelere yansıyanlar orada yaşananların çok azıdır. O manzaraları görseniz uykularınız kaçar dayanamazsınız.” ifadesini kullandı.


“HAYATTA KALMALARINI SAĞLIYORUZ”
Programda Afrika’da yapılan çalışmaları da anlatan Ademoğlu, özellikle Somali’de yapılan çok büyük yardımlar var. Su kuyuları, su kanalları açtık. İnsanlara bölgelerinde ne ekip ne biçeceklerini öğrettik. Şimdi kendi yetiştirdikleri ürünlerle hem karınlarını doyuruyorlar hem de bu ürünleri satarak para kazanıyor. Bizim amacımız yardıma muhtaç insanları ayağa kaldırmak onların yaşaması için kalıcı çözümler üretmek.” dedi.
“ÜLKEMİZDE DE YARDIMLAR YAPIYORUZ”
Dış ülkelere yardım faaliyetlerinin ön plana çıkması nedeniyle zaman zaman yanlış düşüncelere kapılan insanların eleştirilerine maruz kaldıklarını da dile getiren Ademoğlu, “Bizi sadece dışarıda yardım yapmamız dolayısıyla eleştirenler oluyor. Ancak bilmiyorlar ki biz ülkemizde de birçok kuruluşla ortak hareketler ederek yardım faaliyetleri yürütüyoruz. Şükür ki bizim ülkemizde açlıktan, susuzluktan ölen insanlar yok. İşte biz bu noktada öncelik göstererek mazlum ve yardıma muhtaç insanlara yardım ediyoruz.” diye konuştu.


“YETİM PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ”
Vakıf tarafından yürütülen yetim projesiyle ilgili bilgide veren Ademoğlu, “Her yetim çocuk için bir sponsor buluyoruz. Bir yıl boyunca aylık 90 liraya bir yetimimizin bakımı karşılanıyor. Ayda 90 lira belki burada çok büyük bir para değil ancak yardım ettiğimiz ülkelerde önemli bir para ve bir yetişkinin çalışıp kazandığı aylığa denk geliyor. Yetimlerimiz kayıt altında ve yardım severlerle yetimleri zaman zaman düzenlediğimiz programlarla bir araya getiriyoruz. Duygu dolu anlar yaşanıyor. Farklı bir tat bu. Misyonerler bu işi çok ileri boyuta getirmiş ve bizler gibi değiller. Onlar bir torba yardıma bile insanların dinlerine ipotek koyuyorlar. Biz bunu yapmıyoruz. Onar 3 milyon yetime bu yönlü yardımda bulunuyor. Adı Muhammet, Ahmet, Mustafa olan çocukların boyunlarında haç var. Bu çok acı bir durum ve biz yetim projemizle çok daha fazla çocuğumuza ulaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK : SRTMEDYA
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER