İdamı Destekliyorum

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk cinayetlerinde idam cezası tartışmasını yorumladı.

İdamı Destekliyorum
banner3

Sakarya’da "Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Projesi"nin ödül törenine katılan İslam, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elmas Otel’de programa katılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çocuk cinayetleri idam gerektirir’açıklamasına katıldığını belirterek, “Ben Başbakanımızla aynı fikirdeyim. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında idam olmadığı için uygulama imkanımız yok. Bir anne, bir kadın olarak hatta bir bakan olarak eğer yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezası istemekte asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim” dedi.

"İDAMI İSTEMEKTE TEREDDÜT ETMEM"

   İslam, "Türkiye Cumhuriyeti yasalarında şu anda idam cezası yok ancak bir anne, kadın hatta bir bakan olarak, yasalarımız müsaade etseydi bu tür suçlar için idam cezasını istemekte tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" diye konuştu.

Çocuk cinayetiyle ilgili suçlardan cezaevine girenlere yönelik eğitim veya terapi planlanıp planlanmadığına ilişkin soruya İslam, şu şekilde yanıt verdi:

"SUÇLU HASTAYSA HAKİM TEDAVİ ÖNEREBİLİR"

   "Getirmeye çalıştığımız yasanın içinde, cezaevlerinde nasıl uygulama olacağı alt mevzuat meselesidir. Bu, Adalet Bakanlığı'nın konusudur ancak bizim getirdiğimiz yasanın içinde tedavi maddesi var yani mahkeme, failin hastalık sonucu suç işlediğine karar verirse, hakim tedavi teklif edebilir. Cezalar nispi oranlarda arttırılacak. Bu tür fillere en üst cezaların verilmesi gündemde."

"MAĞDURUN RUH SAĞLIĞI ARAŞTIRILMAYACAK"

   "Mağdurun ikinci defa hırpalanmasını engellemek üzere "ruh sağlığı, ruh bütünlüğü bozulmuş mudur" şeklindeki uygulamanın gündemden kalkması söz konusu. Bu tür suçları işleyen faillerin bulunduğu mekanlara yaklaştırılmaması, çocuklarla alakalı mesleklerde çalışıyorlarsa, bu mesleklerden alınmaları söz konusu. Mağdurların, bu suçu işleyen kişilerle evlendirilmesi yasal olarak değil ancak zımnen mümkündü. Bu da ortadan kalkıyor."

Faillerin basın yayın yoluyla teşhir edilmesi konusunu gündeme getireceklerini kaydeden İslam, genel çerçevesinin tartışılmasının yanında uygulamanın sonuç alınabilecek tedbir olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi. (adatavır)

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER