Hükümet Değişmeyecek, Muhalefet Değişecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Hükümet değişmeyecek ama muhalefet değişecek Türkiye'de. Yani hem kadro olarak değişecek benim kanaatime göre hem de zihniyet olarak değişecek" dedi.

Hükümet Değişmeyecek, Muhalefet Değişecek
banner3

Şentop, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Anayasa Yeni Türkiye Konferansı" öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerden sonra yeni anayasanın çıkarılacağından umutlu olduğunu söyledi.

Yeni anayasayla milletin önünün daha da açılacağına inandığını belirten Şentop, "Anayasamızın ve anayasacılık anlayışının Anayasa'da özeti vardır. Anayasa'da devletin ülkesi ve milletinden bahseder. Yani devlet, bir özne ve devletin sahibi olduğu bir ülke, bir de millet var. Devlet, millete bu anlayışla, bu bakışla baktığı için şu ana kadar milletin her şeyini tanzim etmeye kalkmış. Başörtüsü yasağından, kılık kıyafetinden, yediğinden içtiğine her konuda müdahale etmiş. Bu devletin millete anlayışı, mevcut anayasal zihniyetini gösteriyor. Biz temel olarak bu zihniyeti değiştirmek istiyoruz. Devletin millete anlayışından milletin anlayışına geçmek... Yeni anayasanın temel felsefesi, devletin milleti değil, milletin devleti olacak" diye konuştu.

"Muhalefet, bu seçimden sonra değişecek"

Şentop, hazirandaki seçimlerin ardından zihniyetin değişeceğine ve yeni anayasanın çıkarılacağına inandığını vurguladı.

"Muhalefet, bu seçimden sonra değişecek inşallah" diyen Şentop, şunları kaydetti:

"Hükümet değişmeyecek ama muhalefet değişecek Türkiye'de. Yani hem kadro olarak değişecek benim kanaatime göre hem de zihniyet olarak değişecek. Artık Türkiye'de tamamen AK Parti karşıtlığı üzerine, buna münhasır siyaset yapma imkanı ortadan kalkacak. 7 Haziran'dan sonra herkes kendi görüşlerini, fikirlerini üretecek. Çok basit söyleyeyim. Kılıçdaroğlu, mesela tartışılan güncel konulardan birisi faizler, Merkez Bankasının faizleri. Kılıçdaroğlu, neyi tartışıyor? 'Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası başkanı, Başbakan ne dedi? Bunu tartışıyor yani dedikodu. Peki Kılıçdaroğlu ne dedi? Yani CHP'nin Merkez Bankası faiz politikasıyla ilgili görüşü var mı, yani arttırsın mı, azaltsın mı, ne yapsın? Yerinde mi saysın? Bir görüşü yok. Sadece siyasetin magazinini, dedikodusunu yapan muhalefet  anlayışı.

Bu değişecek, değişeceği için yeni anayasayla ilgili sorun olmayacak, umut ediyorum. Seçimlerden sonra inşallah yeni anayasa çıkacak. Türkiye'nin anayasaya ihtiyacı var kesin."

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER