HES Üretiyor Sakarya Kazanıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nce inşa edilen ADASU HES’ten kurulduğu günden bu yana 54 milyon 267 bin lira kazanç elde edildi.

HES Üretiyor Sakarya Kazanıyor
banner3

Türkiye’de yerel bir idare tarafından yapılan ilk hidroelektrik santral olma özelliğini taşıyan ADASU HES, yaklaşık 7 yılda tam 54 milyon 267 bin lira kazanç sağladı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, kısa sürede HES’e yapılan maddi yatırımın tamamen geri dönmüş olacağını açıkladı. Yüce, “Yenilenebilir enerjiye yönelik tüm yatırımlarımızın doğaya, tabiatı paylaştığımız tüm canlılara, güzel Sakaryamıza ve cennet ülkemize sağladığı olumlu katkıların farkındayız. Bu motivasyonla bu yönde adımlar atmayı sürdüreceğiz” dedi.

NEHİR VE ŞEHİR BÜTÜNLEŞECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “HES sayesinde oluşturulan gölet alanında inşa edilen Sakaryapark hemşehrilerimiz için güzel bir gezinti ve dinlenme alanı. Bunun yanı sıra gölette toplanan suları bakımlarını tamamladığımız kanallar vasıtasıyla Erenler ilçemizin doğu bölgesinde bulunan tarım arazilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca nehirdeki pislikleri tutarak nehrin temizlenmesine de katkı sağlıyoruz. İnşallah biz de hayata geçireceğimiz projelerle HES çevresini daha da güzelleştirecek ve nehirle şehri biraz daha bütünleştirmiş olacağız” diye konuştu.

ÜRETEN ŞEHİR SAKARYA

Haziran ayında Akçay Barajı üzerinde inşa edilen 3 HES’te de enerji üretimine başlanacağını belirten Başkan Yüce, “ADASU HES şehrimize katkı sağlamaya devam ediyor. Tesisimizle 2019 yılında 35 milyon 247 bin 847 kilowatt enerji üreterek yaklaşık 15 milyon liralık kazanç elde ettik. 2013 yılından günümüze kadar enerji üretim miktarımız 202 milyon kilowattı buldu. Bu süreçte 54 milyon 267 bin lira kazanç sağladık. Uzun yıllar boyunca şehrimize hizmet edecek olan tesisimizi 60 milyon liraya mal etmiştik. 7 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tesisin maliyetini tamamen karşılamış olacağız. ADASU HES’in yanı sıra Haziran ayında Akçay Barajı üzerinde inşa ettiğimiz 3 HES’te de enerji üretimine başlayacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla tükettiğini üreten şehir Sakarya vizyonumuzu kuvvetlendirmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER